Колективи держлісгоспу півстоліття тому і нині.
Колективи держлісгоспу півстоліття тому і нині.

 

Олевщина — край глибокого Полісся, що славиться багатими на ягоди, гриби, інші природні дари та надприродні дива лісами. А ще — працьовитими людьми, які знайшли своє покликання у лісовому господарстві, розуміючи, що саме з дерева, посадженого власноруч, починається мала Батьківщина.

Як відомо, до 1951 року майже всі місцеві лісові угіддя належали Олевському лісгоспу. 30 червня 1952 року в результаті його поділу був утворений Білокоровицький лісгосп.

На той час лісгосп складався з шести лісництв і займав площу 54837 га. В період з 1952 по 1967 роки зі складу Білокоровицького лісгоспу було передано 18909 га Олевському лісгоспу (Хочинське лісництво). Водночас до лісгоспу були приєднані землі колгоспів і радгоспів району загальною площею 12183 га, на базі яких створили Озерянське і Рудня-Радовельське лісництва.

У 1987 році згідно з наказом Міністерства лісового господарства УРСР до складу нашого лісгоспу було приєднано 3448 га від Олевського та 4566 га від Ємільчинського лісгоспів. Таким чином, до складу лісгоспу увійшло Зубковицьке лісництво. У 1994 році була проведена ще одна реорганізація території Білокоровицького держлісгоспу, внаслідок якої створено Тепеницьке лісництво на базі Поясківського і Радовельського лісництв та змінені межі Поясківського, Замисловицького, Озерянського і Радовельського лісництв, а Руднє-Радовельське лісництво ліквідовано.

Отож нині ДП «Білокоровицьке лісове господарство» розташоване на території колишніх трьох адміністративних районів (Олевського, Ємільчинського, Лугинського). Загальна площа лісгоспу становить 59764 га, в т. ч. вкрита лісом — 52196 га, де традиційно домінують хвойні насадження: 26702 га (51,2%), дубові — 8340 га (16,0%), інші — 17154 га (32,8%).

За всі роки діяльності лісгоспом керували високоосвічені, енергійні, віддані лісовій справі фахівці лісового господарства С.Є.Волох, І.Д.Охріменко, Л.А.Козирацький, П.С.Іщук, М.П.Щербатко, А.І.Мельниченко, В.В.Докійчук, Ю.П.Прокопов, І.В.Дмитренко, Ю.І.Шевчук, В.В.Колодяжний. Нині підприємство очолює професійний лісівник, вимогливий організатор і керівник Юрій Миколайович Юрчук.

На даний час до складу лісопідприємства як окремі структурні підрозділи входять: 8 лісництв, лісопереробний комплекс, гараж та 2 проміжні склади. Лісгосп нині працює за такими основними напрямками: проведення заходів з відновлення лісів; підвищення продуктивності; створення насаджень зі швидкоростучих і цінних порід; здійснення заходів із заміни малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні; організація лісонасіннєвої справи; збереження та посилення захисних властивостей лісів, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції; охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних рубок, пожеж; проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт.

Білокоровицькі ліси — справжня рекреаційна перлина Полісся. На землях лісгоспу створено 11 об’єктів природно-заповідного фонду на площі 1492 га, а до заказника «Камінне село» побачити і відчути ауру надприродного дива майже щодня приїжджають люди з усіх куточків України.

Завдяки стабільному фінансовому стану вирішуються соціальні питання. Дві їдальні годують працівників за пільговими цінами. Дорослі та діти мають можливість відпочивати у санітарно-курортних закладах за зниженою вартістю путівок. Виплачуються премії, діють багато інших пільг. Чимала увага на підприємстві приділяється охороні праці. Працівники забезпечуються форменим та спеціальним одягом, засобами індивідуального захисту.

Важливе місце у своїй роботі приділяють працівники лісгоспу вихованню молодого покоління. За ці роки виробилась система взаємодії колективу лісгоспу і місцевої школи: діти не тільки вивчають лісову справу, а й надають практичну допомогу в заготівлі насіння, виготовляють шпаківні, доглядають за сіянцями. Щороку проводяться акції «Майбутнє лісу — в твоїх руках», «Створюємо ліси разом» та інші.

За останні роки діяльності підприємство вийшло на найбільші в своїй історії об’єми робіт. Зокрема, у 2021 році: обсяг реалізованої продукції досяг 196 млн. 674 тис. грн.; перероблено деревини 49,3 тис. кубометрів; заготовлено 174,2 тис. кубометрів; вивезено 158,7 тис. кубометрів; посаджено лісові культури на 523 га; заготовлено 13439 кг лісового насіння; сплачено податків та обов’язкових платежів 67 млн. 098 тис. грн. Це набагато більше, ніж у минулі періоди.

Майже всі приміщення контор лісництв і цехів приведено до належного культурно-естетичного стану.

На особливому контролі в адміністрації держлісгоспу перебувають питання охорони лісу від пожеж, самовільних рубок та від браконьєрів.

Лісівники за своєю професією близькі до хліборобів. Одні й другі засівають, дбають про майбутній урожай, жнивують, розпоряджаються здобутим. Ось тільки хлібороб здебільшого бачить плоди своєї праці щоосені, а лісівник практично ніколи не збирає свого засіву. Як правило, нині заготовляється і переробляється та деревина, яку висаджували десятки, а то й сотні років тому. Отож саджають щороку нові масиви нинішні працівники лісової галузі вже не для себе, а для майбутніх поколінь.

Нині на підприємстві трудяться 485 працівників — справжніх патріотів Поліського краю і лісового господарства.

Микола КОНОНЧУК,
голова профкому ДП «Білокоровицьке лісове господарство».

Фотоетюд

Лінки