Фото автора.
Фото автора.

 

Створення нових лісів — першочерговий напрямок діяльності лісогосподарських підприємств області — як державних, так і комунальних. У ДП «»Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомирагроліс», наприклад, щороку площі нових лісопосадок намагаються збільшити і шукають для цього резерви.

— Насамперед, ми створили власні розсадники і теплиці, щоб мати достатньо посадкового матеріалу, — розповідає інженер із лісовідновлення Коростенського лісгоспу АПК Євгенія Волківська. — Торік ми висадили півмільйона власних саджанців, переважно сосни звичайної. Заготовляємо також жолудь і вирощуємо сіянці дуба у Меленівському та Ушомирському лісництвах.

— Належний догляд за лісовими культурами — також важлива складова лісовідновлення? — запитую у Євгенії Захарівни.

— Так. Посилений догляд за новими насадженнями має тривати щонайменше три роки. Саджанці треба щороку прополювати, щоб не «забивали» бур’яни і зілля, доповнювати ті рядки, де вони не прижилися. А в умовах потепління приживлюваність треба взагалі утримувати на високому рівні.

— Які плани на нинішній рік?

— У нас визначено ділянки і необхідні ресурси для цьогорічного заліснення. Загалом потрібно буде створити нові лісопосадки на майже 240 гектарах, включаючи природне поновлення, — зазначає Євгенія Волківська.

До речі, природне поновлення — величезний потенціал, який, окрім всього, дає змогу лісівникам економити кошти і ресурси. Головне — правильно ним скористатися.

— Поліські ліси мають таку важливу особливість, як здатність до самовідновлення, — пояснює директор ДП «Коростенський лісгосп АПК» Карен Арутюнян. — Нам потрібно лише допомогти природі відновити свої ресурси. Тому в нас на значних площах проходить так зване природне поновлення. У перезволожених, заболочених місцях лісові насадження гарно відроджуються й без допомоги людини. Ми лише проводимо там ефективні лісотехнічні заходи. Ясна річ, хочемо розширити межі лісоволодінь, шукаємо нові «неосвоєні» території для подальшого ефективного заліснення. Нині в цьому плані активно співпрацюємо із місцевими громадами. Торік, наприклад, нам передали більше 400 гектарів занедбаних угідь. Частина із них вже самозаліснились, на іншій території будемо садити дерева.

Також проводимо заліснення біогалявин. Торік «освоїли» 16 гектарів на біогалявинах. Це такі природні «пустушки», де ліс чомусь самостійно не засіявся. Вони бувають різні — об’ємні й невеликі. Ми всі їх зараз заліснюємо. Загалом визначили 90 гектарів біогалявин. Це ж лісові землі, ми за них податок платимо, а лісу на них немає. Отож їх потрібно оперативно засадити саджанцями. Як бачимо, ресурси є, ми їх знаходимо, хоча, наприклад, не всі ОТГ виявляють бажання передавати нам для подальшого заліснення занедбані землі запасу і резерву. Продовжуємо пошук «вільних» територій.

Ми активно працюємо на підтримку загальноукраїнської програми «Зелена країна». Торік, наприклад, за участь в акції «Висадимо ліс за одну добу» Коростенський лісгосп АПК отримав відзнаку. Тоді ми висадили за добу 86 тисяч сіянців на біогалявинах відразу в 4 лісництвах. Це — солідна цифра. Сподіваюся, в цьому році ми значно збільшимо площу молодих лісових насаджень, — запевняє Карен Арутюнян.

 

Фотоетюд

Лінки