Фото з архіву Бориса ПАНЬКА.
Фото з архіву Бориса ПАНЬКА.

Про те, що поліські ліси — багаті на гриби і ягоди, знають усі. Однак на території села Хмелівки Олевської територіальної громади ягоди збирають ще й на полі площею 30 га!

Приватний підприємець Борис Панько займається сільським господарством уже третій рік. На орендованій землі вирощує полуницю, малину та порічки. Як розповів Борис Валентинович, заготівлею чорниці в рідних краях почав займатися ще з 15 років, а згодом узявся й за заготівлю малини та інших ягід.

«За освітою я — вчитель математики, інформатики та фізики, хоча за спеціальністю пропрацював лише півроку, — розповідає підприємець. — Рівень зарплати, м’яко кажучи, не сподобався. Отож свого часу займався не лише заготівлею ягід, а й їх транспортуванням. Три роки тому вирішив почати їх вирощувати».

І тут ми навіть пожартували, що диплом фізмату все-таки йому знадобився: більшість інформації з вирощування ягід і догляду за ними брав із Інтернету. Довелося вчитися й на власних помилках, виправляти їх, щось покращувати, переробляти.

«Наприклад, змушені були вдосконалювати систему поливу, — каже Борис Панько. — Якщо раніше на березі річки стояла помпа китайського виробництва, то нині — сучасна електронасосна станція. Наскільки це ефективніше? Лише кілька цифр: якщо раніше помпою могли полити чотири рядки ягід за дві години, то аби полити все поле площею 30 га нам знадобився б місяць. Нині ж усе це робиться за одну ніч». І такий підхід дає певний результат, насамперед — врожайність. Зокрема, з одного гектара в середньому вдається зібрати 15 — 20 тонн полуниці.

Зазвичай на підприємстві трудяться 5 — 7 постійних працівників. Зрозуміло, що є й сезонні робітники. Раніше, у «бурштинові» часи, залучити до співпраці місцевих жителів було значно важче. Нині ж із цим проблем немає.

Зрозуміло, що важливим є ринок збуту. За словами підприємця, продукцію реалізують на внутрішньому ринку, зокрема везуть у столицю та місто Ковель Волинської області. Попитом користуються як свіжа ягода, так і заморожена.

Цьогоріч підприємець узяв в оренду ще одну земельну ділянку такою ж площею — 30 га. Проте не під ягідні поля — засадив картоплею та гарбузами. Картоплю планує також вирощувати на продаж, а із гарбузів — збирати насіння. Для цього вже придбав спеціальний комбайн. І є сподівання, що все задумане вдасться, адже має підтримку чудового колективу (на фото).

Погода

Веселим олівцем

Кар19112021

— Пане, а де продають квитки в Україну, про яку ви тут розповідали?

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фото02042021-1

Перші прикраси весни.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки