Директор ДП «Лугинське спеціалізоване господарство» Руслан Бондарчук.
Директор ДП «Лугинське спеціалізоване господарство» Руслан Бондарчук.

 

ДП «Лугинське спеціалізоване господарство» було реорганізоване 4 роки тому на базі колишнього лісгоспу АПК та перейшло у підпорядкування Державного агентства лісових ресурсів. А спеціалізованим стало через те, що деяку частку його нинішньої території займає так званий «чорнобильський» ліс — угіддя, вражені радіацією майже 35 років тому. Це внесло деякі корективи у лісогосподарську діяльність підприємства.

— Є в спецлісгоспі декілька «закритих» кварталів, зокрема у Бовсунівському і Липницькому лісництвах, де радіаційний фон перевищує допустимі норми, — розповідає директор Лугинського спецлісгоспу Руслан Бондарчук. — Там поки що не ведеться господарська діяльність, а лише лісова охорона контролює територію, дбає про збереження флори і фауни. Загалом, ці забруднені території становлять 17% від всієї площі лісгоспу. Хоча площа забруднення поступово зменшується. Ми там проводимо регулярне обстеження разом із науковцями та здійснюємо заходи щодо знезараження. Якщо рівень радіаційної небезпеки спадає (після аналізу необхідних проб грунту і деревини), ми заводимо звільнені від радіації угіддя в лісогосподарські.

Декілька років тому на баланс Лугинського держлісгоспу була також передана частина території колишнього Ігнатпільського військового полігону. Зараз ці занедбані угіддя ще необхідно детально обстежити, звільнити від неспрацьованих боєприпасів. А поки не завершено розмінування території, то, зрозуміло, що й господарська діяльність там не ведеться.

— Ці «неосвоєні» угіддя — тягар для економіки спецлісгоспу? — запитую у Руслана Петровича.

— Звісно, лісу ми там не рубаємо, а витрати на охорону несемо немалі. Це впливає на економічні параметри, на ту ж розрахункову лісосіку, яка у нас через це обмежена.

— І все ж, з якими фінансово-економічними показниками завершили рік?

— З помітними прибутками. Зокрема, у минулому році ми реалізували лісопродукції майже на 60 мільйонів гривень. Сподіваємося на зростання виробництва більш ніж у два рази.

— Весняні пожежі лісгосп теж не обминули?

— Вогняний смерч зачепив і наші угіддя, пожежі «пройшли» через 125 гектарів нашого лісу. Дерева на дуже вражених ділянках (близько 80 га) довелося вирубати, на інших насадженнях будемо доповнювати і відновлювати.

— Яку частку заготовленої деревини самі переробляєте?

— Наші переробні потужності поки що невеликі. Фактично за 10 місяців минулого року переробили 5436 кубометрів лісосировини — приблизно 10% того, що зрізали. Майже всю оброблену деревину експортуємо, переважно на китайські ринки. Маємо ще й «тверді» валютні надходження.

— Отже, підприємство завершило рік із позитивним результатом?

— Ми добилися перевиконання річних планових завдань. А значить — колектив спецлісгоспу, де зараз працюють 110 чоловік, отримав належну грошову винагороду.

У бухгалтерії підприємства.
У бухгалтерії підприємства.

На даний час середньомісячна заробітна плата в лісгоспі становить 10 — 11 тисяч гривень. Хоча із Державного бюджету ми не отримуємо ніяких коштів, навіть охорону «чорнобильського» лісу фінансуємо за кошти лісгоспу. І все ж, налагодили стабільне і рентабельне лісовиробництво, що має гарні перспективи для подальшого розвитку, — запевняє керівник Лугинського спецлісгоспу.

Слід окремо зазначити, що позитивні фінансово-економічні зміни у ДП «Лугинське спеціалізоване господарство» розпочалися трохи більше року тому, коли підприємство очолив Руслан Бондарчук. І буквально за рік спецлісгосп, після деякого «застою», знову став рентабельним.

Погода

Веселим олівцем

Фотоетюд

Фотоетюд16072021

Червоне на зеленому.

Фото Сергія ЛИПКА.

Лінки