Фото з сайту Житомирської міської ради.
Фото з сайту Житомирської міської ради.

 

Житомирянці Марині Петренко — лише 12 років, а вона вже — дворазова чемпіонка України з класичних шахів і бронзова призерка із блискавичних шахів серед дівчат до 10 років. Про талановиту дівчинку та її тренера із шахів ДЮСШ № 1 Ярослава Думанського розповіли в міській раді.

Грати в шахи дівчинка почала у ранньому віці: у 5 років вона дуже хотіла обіграти свого старшого брата В’ячеслава, якому постійно програвала. Це бажання й привело її до міської ДЮСШ № 1 — і недарма, адже мрія її здійснилася. «Тепер я займаюся шахами серйозно і легко виграю у брата», — посміхається Марина.

Тренер Ярослав Думанський пам’ятає той день, коли помітив потенціал дівчинки. Згадує, що тоді пробне заняття замість 30 хвилин тривало півтори години. Під керівництвом досвідченого тренера Марина швидко прогресувала. «У 2018 році вона стала срібним призером чемпіонату України з класичних шахів серед дівчат до 10 років, чемпіонкою України серед дівчат до 10 років із блискавичних шахів, — розповів Ярослав

Думанський. — У 2019 році — чемпіонкою України серед дівчат до 10 років, представляла Україну на чемпіонатах світу та Європи у Румунії й Іспанії».

Найважчим поєдинком для Марини була зустріч з російською спортсменкою на чемпіонаті Європи. Тоді вона була за крок до чемпіонства. «Це було у 2017 році в Румунії, — пригадує дівчина. — Я грала в категорії до 8 років. У восьмому турі була дуже важлива партія. Гра тривала 6,5 години, боротьба була напруженою. Я займала виграшну позицію, і всі, хто вболівав за мене, вже вітали тренера. Та в кінці гри я помилилася: зробила не той хід — і поступилася своїй суперниці. Розслабитися можна тільки тоді, коли результат зафіксований».

Для Ярослава Думанського важливо бачити успіхи своїх вихованців: «Це окрилює, додає сил». Він тренує дітей уже понад 20 років. Каже, що для хороших результатів талант та працьовитість однаково вагомі.

Важливим також у тренерстві вважає ще й інше: «Чемпіонами стають не всі, але поганих людей серед шахістів не зустрічав. Коли бачу, що мої вихованці стали гідними людьми, радію з того». Тренерство і шахи — справа всього його життя. Він сам із шахами познайомився в 11-річному віці, добре пам’ятає свого першого тренера Наума Гофмана.

Зараз молодь здебільшого цікавиться гаджетами і комп’ютерними іграми. Попри це, інтерес до шахів залишається. У відділенні шахів ДЮСШ № 1 нині займаються 93 вихованці віком від 6 до 18 років. Та опановувати основні «шахові премудрості», вважає тренер, можна вже з 5-річного віку.

До шахів як до спортивної дисципліни ставлення неоднозначне, адже гра не потребує фізичних навантажень, однак шахи мають чимало інших переваг. Вони, пояснив тренер, виховують позитивні якості; вчать правильно думати, планувати й аналізувати певні ситуації, об’єктивно мислити, стратегічно планувати свою діяльність не тільки на шаховій дошці. Як і в інших видах спорту, шахи вимагають дисципліни, постійних тренувань, участі у змаганнях.

У шаховій школі Марина займається 5 разів на тиждень. Перед серйозним турніром доводиться працювати щодня ще й додатково. Крім того, дівчина любить малювання та іноземну мову, навчається на «відмінно» у Житомирській гуманітарній гімназії № 23. Раніше займалася ще й танцями, але через щільний графік довелося від них відмовитися. Юна спортсменка мріє стати гросмейстером і чемпіонкою світу, чого їй щиро зичимо.

 

Погода

Веселим олівцем

Брати наші менші

Брати наші менші

Романс для «Джульєтти».

Фото Наталії СУВОРОВОЇ (м. Житомир).

Гороскоп

Лінки