Тепла зима спантеличила і синоптиків, і населення, і, зокрема, селян. «Якого врожаю в таких несніжних умовах чекати?» — губляться в здогадках вони. Що ж кажуть екологи й інші спеціалісти?

Експерти стверджують, що природі шкодить не аномальне тепло, а відсутність вологи та різкі перепади температури. Комарі розмножуються у ставках, які утворюються через танення снігу навесні. Якщо його не буде, то комахи не матимуть середовища для розмноження. Їхня відсутність, у свою чергу, призведе до проблем із харчуванням птахів, які їдять дрібних комах. Від маловоддя страждають річки і озера, а також тварини, які зазвичай впадають у сплячку, бо їхній режим порушений.

Відсутність снігу може призвести до гіршого врожаю деяких культур, адже сніговий покрив служить джерелом вологи для грунту, а також захищає озимі посіви від вітрів і переохолодження. Однак дехто прогнозує навіть збільшення врожаю озимих, адже плюсова температура сприяє тому, що ці культури, зокрема пшениця, не «засинають», а продовжують свій вегетаційний період. Це дасть змогу зібрати більше зерна.

Є ризик передчасного розпускання бруньок. Якщо температура різко впаде, то це негативно позначиться на врожаї. Щодо овочевих культур, зокрема озимих часника і цибулі, то пощастило цьогоріч тим, хто посіяв їх у дуже пізні терміни: такі посіви не проросли і на їхньому врожаї тепла зима не позначиться.

За висновками експертів, нинішні погодні умови сприяють незначному розмноженню та поширенню мишоподібних гризунів. За даними фахівців управління фітосанітарної безпеки, повсюди відзначається міграція цих шкідників з неорних земель, лісосмуг на посіви озимини та багаторічних трав.

Загалом же особливої загрози для сільського господарства через нетипову погоду науковці не вбачають. Кажуть, що майбутні врожаї залежать від того, як аграрії зможуть скористатися такими погодними умовами, чи встигнуть своєчасно підживити рослини, обробити проти шкідників. Гірше, коли мороз вдарить у травні. Тоді на хороші врожаї розраховувати не варто, бо холод зашкодить і полям, і садам.

Брати наші менші

Боати15092017

І для кізоньки сплели віночок.

Фото Світлани СОБОЛЕВСЬКОЇ. м. Житомир.

Лінки