Служба безпеки України блокувала корупційну схему на Житомирській митниці. За попередніми оцінками, Державному бюджету завдано збитків на понад 10 млн. грн.

У прес-центрі УСБ України в області повідомили, що столична комерційна компанія-імпортер для мінімізації митних зборів і платежів у кілька разів занизила «документальну» вартість 26 спецавтомобілів із медичним обладнанням, завезених нею в Україну. Митники не лише не звернули уваги на невідповідність, а й погодилися на один рік продовжити термін безкоштовного зберігання авто на митній території у збиток Державному бюджету.

Слідчі з’ясували, що восени 2020 року комерційна структура ввезла до України 26 спецавтомобілів із медичним обладнанням. Нерозмитнені «швидкі» розмістили на зберігання в режимі «митний склад». Цей режим передбачає перебування товару на митній території без справляння жодних податків і зборів упродовж одного року його зберігання. Після закінчення цього терміну товар повинен бути розмитнений (зі сплатою всіх належних платежів) або повернутий до країни, з якої його експортували.

Проте восени 2021 року замість того, щоб обрати один із законних варіантів, комерсанти «домовилися» із посадовцями одного з митних постів Житомирської митниці зробити фіктивний «реекспорт» спецавтомобілів — так званий «перезаїзд», штучно продовживши термін їх безоплатного перебування на митній території. Задіяли таку схему: нерозмитнені автомобілі просто заїхали до буферної зони одного з міжнародних автомобільних пунктів пропуску на території Житомирської області, а звідти повернулися на той же митний склад. Митники ж оформили це як заїзд на митний склад нової партії.

Детальне вивчення корупційної схеми дозволило оперативникам спецслужби встановити і ряд махінацій із документами, які комерсанти подавали до митних органів при ввезенні «швидких».

Зокрема, встановлено значну невідповідність між реальною та заявленою у супровідних документах вартістю спецавтомобілів. Ціна авто із аналогічною комплектацією у ЄС стартує від 15 тис. євро, тоді як у митних документах ввезеної партії вони оцінені у 2,5-5 тис. євро.

У ході восьми обшуків, проведених в офісі комерційної структури-імпортера, у приміщеннях Житомирської митниці та за адресами мешкання причетних до схеми посадовців, виявлено та вилучено: комп’ютери із первинними документами та мобільні телефони з доказами протиправної діяльності; митні й податкові документи та інші матеріальні докази існування протиправної схеми.

Тривають слідчі дії у кримінальному провадженні, розпочатому за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України для встановлення та притягнення до відповідальності всіх причетних до протиправної схеми осіб. Вирішується питання щодо накладення арешту на спецавтомобілі.

Заходи із виявлення корупційного механізму проводили співробітники управління СБ України в Житомирській області, головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора України.

 

Лінки