Фактично весь січень проходить під знаком та в атмосфері Різдва Христового. Адже святці тривають до 14 січня, а далі — 19 січня, велике свято Богоявлення, яке мовби остаточно утверджує Різдво.

Герої Гоголя — на екрані

У 1960-их роках, як відомо, релігійні свята не відзначалися гучно й широко. Але у 1962 році мільйони глядачів у СРСР отримали просто шикарний подарунок на Різдво. На другий день свята, 8 січня 1962 року, в кінотеатрах відбулася прем’єра нового фільму «Вечори на хуторі біля Диканьки. Ніч перед Різдвом», знятого знаменитим режисером-казкарем Олександром Роу за мотивами безсмертного твору Миколи Гоголя.

Упродовж січня та лютого 1962 року ця кінострічка з тріумфом пройшла по екранах Радянського Союзу. Демонструвалася вона й у кінотеатрах нашої області. І відтоді стала улюбленою різдвяною кінокартиною для кількох поколінь глядачів.

Хоча фільм знімала московська кіностудія імені М.Горького, а зйомки проводилися біля міста Кіровська Муромської області, режисеру Олександру Роу вдалося наповнити стрічку неповторним «малоросійським» колоритом XVIІI століття, втілити на екрані соковитість гоголівської повісті — з яскравими героями, неймовірно красивими зимовими пейзажами, різдвяними обрядами та народними піснями.
Грайлива Оксана, серйозний Вакула, в’юнкий Чорт, хитра Солоха, моторошний Пацюк, добродушний козак Чуб — ці та інші персонажі твору Гоголя ожили на екрані у виконанні прекрасних акторів. Цікаво, що головні ролі виконали дебютанти — Людмила Мизникова (Оксана) та Юрій Тавров (коваль Вакула). Для обох молодих акторів ці перші у їх кар’єрі ролі стали найвідомішими. А для Юрія Таврова — фактично єдиною помітною роллю. Він зіграв Вакулу, будучи випускником акторських курсів при Одеській кіностудії. Роль коваля з гоголівської повісті стала дипломною роботою молодого артиста.

Для нас, поліщуків, постать Юрія Таврова є особливо цікавою. Адже у всіх офіційних джерелах записано, що він народився у 1938 році в селі Лучині на Житомирщині. Отже, кіношний коваль Вакул — наш земляк! Цікаво, а чи знають про це на його малій батьківщині?

Тавров — родом з Лучина

Село Лучин — зовсім невеличке. Нині там мешкають близько 380 чоловік. Сьогодні воно входить до складу Корнинської об’єднаної територіальної громади. Телефоную старості села Олені Ненько й запитую її: чи дійсно «коваль Вакула» був їхнім земляком?

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 18 січня 2022

Лінки