Фото автора.
Фото автора.

 

У Житомирському обласному літературному музеї відкрито тематичну виставку до 150-ої річниці з дня народження Лесі Українки. Під час відкриття лунали пісні на слова поетеси. Гостям запропонували оглядову екскурсію, а також присутні поділились своїми роздумами про постать видатної землячки, її творчість, вплив на розвиток просвітницького руху та на сучасників.

Народна артистка України Ірина Шинкарук поділилась своїми відчуттями від творчості Лесі Українки: «Завжди думала: «Які світлі вірші, хоч людина так хворіла і страждала!». Але я чомусь не відчувала того болю, вони були мені світлими. В класі шостому прочитала «Лісову пісню». Мабуть, це було перший раз, коли мені батьки дозволили не спати допізна, бо я мала завершити читання. Я плакала і ще до півночі ми обговорювали все. В мені вирували емоції! Можливо, це мало вплив на мій подальший репертуар і пісня «Русалчин тиждень» була навіяна саме «Лісовою піснею». Коли я сама почала писати вірші, то у мене виходило це робити або в дорозі, або вночі, коли ніхто не чіпає. І я згадувала слова Лесі Українки: «...Як я люблю оці години праці, коли усе навколо затиха...». І знову — якийсь момент відчуття близькості, історії, часу, постаті.

Я з острахом нещодавно усвідомила, що вона пішла з життя в моєму віці. І почала дуже гостро відчувати той біль, який є в її творах. Це щось таке надзвичайно сильне, і якщо воно так впливає протягом усього життя, то це — геніально».

«Виставку зроблено колективом за дуже короткий термін, трохи менше місяця. Жодної копійки з обласного бюджету ми не використали, зробили все за спонсорський рахунок і за ініціативи самих працівників.

Звичайно, що ідеї використовувалися теж працівників музею. Також щиро дякую нашим співорганізаторам: обласній бібліотеці для дітей, яка допомогла своїми книжковими фондами видань Лесі Українки, що вигідно прикрасили музей; ще долучився обласний краєзнавчий музей», — розповіла виконуюча обов’язки директорки обласного літературного музею Світлана Гресь.

На відкритті було обмежене коло осіб, однак вже записуються та відвідують виставу студенти й школярі. Проходять і літературні читання, зокрема від ГО «Наживо»; спільно з партнерами, відбувся вечір «Дегустація Лесиних поезій».

Виставка діятиме до кінця року.

 

Лінки