Учень Житомирської загальноосвітньої школи № 17 Данило Шмідт добре розуміє, що для досягнення мети недостатньо одного бажання. Потрібні міцні знання, наполегливість, копітка щоденна праця. Тому пишається тим, що нині, за підтримки учителя інформатики Миколи Тарасюка, зробив декілька впевнених кроків до розробки та удосконалення програмного забезпечення для дітей із особливими освітніми потребами. Але не лише за це одинадцятикласник став «Учнем року» в Житомирі, отримавши відзнаку «Гордість міста».

Юнак до останньої хвилини сумнівався, а Микола Дмитрович був на 100% упевнений у тому, що його учень обов’язково отримає таку відзнаку.

На рахунку Данила — два кубки України; участь у міжнародному конкурсі; добрі результати за підсумками міського конкурсу «Ярмарок ідей»; призове місце на міському конкурсі «Шкільний веб­сайт»; перемога шкільної команди «Юний винахідник», де Данило був капітаном, у міському конкурсі...

— У якості волонтера активно співпрацюю з обласною громадською організацією «Діти Сонця», — розповідає Микола Дмитрович. — Свого часу виникла ідея створити для цих дітей програмовий засіб, котрий дозволив би їм вивчати комп’ютер. Із учнями ми дійшли висновку, що це цілком можливо. Допомагати мені в цьому взявся Данило. Наше завдання полягало у тому, щоб створити додатковий модуль, який би дозволив учням працювати за комп’ютером за спрощеною схемою, готуватися до навчання у школі за звичайною програмою. Нам удалося втілити ідею в життя.

Навчально­розвивальну програму для дітей із синдромом Дауна «Розумійка» Данило Шмідт зі своїм керівником розробили не на власний розсуд. Урахували рекомендації вчителів, психологів, лікарів центру «Діти Сонця». Програму протестували з дітьми та їхніми батьками. За висновками незалежних експертів, програма допомагає розвивати увагу, моторику пальців. Нині діти-­волонтери та дорослі допомагають вихованцям центру опановувати знання за допомогою цієї програми.

— В Україні немає комп’ютерних програм для дітей із синдромом Дауна, — говорить Данило Шмідт. — Знайшли ми лише ігри, що були «заточені» більше під звичайних дітей. Для мене було честю працювати з Миколою Дмитровичем над новими програмним забезпеченням.

Результати роботи учня та його вчителя побачили в Києві, на всеукраїнському конкурсі винахідницьких і раціоналізаторських робіт. За це Микола Тарасюк дуже вдячний доброчинцю, котрий постійно фінансово підтримує Данила у виїзних конкурсах, але відмовляється афішувати себе.

У Києві навчально­розвивальна програма для дітей із синдромом Дауна «Розумійка» та її автор були відзначені кубком переможця та призом глядацьких симпатій. Через тиждень Данило здобув перемогу в категорії «Ігрові програми» у фінальному турі ІІ етапу ХVI Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт — 2017» та вдруге був нагороджений кубком і призом глядацьких симпатій. Данилові було дуже приємно, що нагороди та запрошення до збірної України йому вручив перший космонавт незалежної України, Герой України Леонід Каденюк. Нині Данило наполегливо готується до участі у міжнародному конкурсі науково­технічної творчості школярів «Intel­Технo Україна», де буде представлено оновлену версію програми.

— У складі збірної команди України Данило представив свій винахід у Румунії, на міжнародному конкурсі «Інфоматрикс», та посів третє місце, — сказав Микола Тарасюк. — Усі були в захваті від цієї розробки. Протягом двох днів юний винахідник не відходив від стенду, демонструючи свій продукт багатьом відвідувачам, серед яких були інвестори, представники компаній.

Нині активісти працюють над підготовкою відповідної документації, щоб можна було безкоштовно користуватися цим програмовим засобом, адже Микола Тарасюк і Данило Шмідт не хочуть на цьому заробляти.

Не дивно, що у ряді вузів уже хочуть бачити Данила своїм студентом.