Освітня галузь Малинської громади — одна зі стабільних і найкращих у краї. Сьогодні вона нараховує 20 навчальних закладів і стільки ж закладів дошкільної освіти та НВК. Знання 4462 учням 1-11 класів передають 442 вчителі. У ЗДО та НВК — 1412 вихованці. Нормальний режим роботи освітян і дітей порушила війна.

Як це все вплинуло на перебіг навчально-виховного процесу в школах і садочках громади? Про це та інше — у розмові з начальником управління освіти, молоді, спорту та національно-патріотичного виховання молоді виконкому Малинської міської ради В.В.Коробейником.

— Віталію Володимировичу, як працювали заклади освіти громади у перші дні війни?

— Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України з початку нападу російських військ на територію України з 24 лютого по 28 лютого у всіх закладах нашої громади були оголошені канікули. У зв’язку з продовженням війни канікули продовжили до 13 березня нинішнього року. І аж із 14 березня всі навчальні заклади Малинської громади відновили навчання в дистанційному режимі. Але з 21 по 25 березня навчально-виховний процес довелось знову призупинити через активні дії з боку ворога (авіанальоти). З 28 березня всі навчальні заклади знову розпочали свою роботу дистанційно. У цей період всі дитячі садочки громади не працювали.

— А скільки педагогів і учнів залишилось?

— У галузі працюють переважно жінки, частина педагогів та їхніх дітей змушені були виїхати в безпечніші місця. Станом на 11 квітня з 442 вчителів ЗСО на території громади перебували 239, у межах України — 119, за кордоном — 84. А з 4462 учнів 1-11 класів на теренах громади залишились 1223, в межах України — 1714, а 1511 — виїхали за кордон. У 12 ЗДО та 8 НВК, де працює 181 педагог, ситуація така: 77 педпрацівників перебувають у межах громади, 55 — на території України, а 49 — за кордоном. Із 1412 вихованців цих закладів 350 знаходяться в громаді, 550 — на території України, 505 — за кордоном. Решта — не вийшли на зв’язок.

— Поступово відновлюєте й роботу садочків?

— У зв’язку з постановою Кабміну України про відновлення роботи ряду галузей економіки й підприємств, постало питання про малолітніх діток, батьки яких працюють на такого роду підприємствах нашої громади. Вирішили розпочати роботу дошкільних закладів, набравши з усього Малина та деяких приміських сіл одну групу з 20 вихованців, котрі поки відвідують ЦРД «Сонечко» (завідуюча Світлана Гордієнко). Масово відновити роботу цих закладів нині в громаді неможливо, частина батьків ще знаходяться вдома і самі доглядають своїх діток, інші перебувають за межами громади. Та й доволі часто лунають сигнали повітряної тривоги, а з дітками важко спускатись в укриття та потім повертатись знову до нормального робочого режиму. Але, звісно, в разі стабілізації ситуації поступово відкриватимуться й інші ЗДО та НВК громади.

— Вчителів цікавить питання з оплатою їхньої праці. Яка тут складається картина?

— Недостатність бюджету по нашій галузі становить більше 4 млн. грн. У зв’язку з рішенням уряду в березні були внесені зміни до бюджету, згідно з якими з освітньої галузі Малинщини зняли 11 млн. грн. Однак сподіваємося, що зарплату вдасться виплачувати у повному обсязі.

— Попри важкі умови навчання й складну ситуацію, маємо непогані результати в обласному етапі шкільних предметних олімпіад та обласному етапі конкурсу-захисту робіт МАН України...

— У предметних шкільних олімпіадах, що відбулася до початку війни, наші діти вибороли 14 дипломів різного ступеня з різних навчальних предметів.

Підбито також і підсумки другого етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослiдницьких робіт учнiв-членiв Житомирського територіального вiддiлення Малої академії наук України у 2021-2022 навчальному році. У конкурсі Малинську громаду було представлено у трьох секціях. Учасники показали гарні результати. Так, у секції «Технології програмування» перше місце за роботу «Система онлайн-голосувань» посіла одинадцятикласниця Малинської ЗОШ № 3 Тетяна Філоненко (науковий керівник Галина Іванівна Тонкошкур); в секції «Українська література» з роботою «Метафоричність образів етно екологічної казки Ольги Гури «Чарівні історії нашого лісу» перше місце посіла випускниця Малинської ЗОШ № 5 Сабіна Можарівська (науковий керівник Валентина Сергіївна Станкевич). А в секції «Мистецтвознавство» за роботу «Живопис як вимір життя» третє місце виборола десятикласниця Малинівського НВК «ДНЗ-ЗНЗІ-ІІІ ступенів» Христина Скидан (науковий керівник Ірина Миколаївна Власенко).

У третьому Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту робіт МАН України, що проходитиме в онлайн форматі, візьме участь Сабіна Можарівська.

— У результаті авіанальотів російських військових зазнали ушкоджень і руйнувань ряд навчальних і дошкільних закладів...

— Через дії ворога на початку березня потерпіли вісім закладів освіти нашої громади. Зазнали певних ушкоджень Малинський ЗНВК «Школа-ліцей № 1 імені Ніни Сосніної», Малинська ЗОШ № 2, а також Українківська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Любовицька початкова школа, Малинівський та Пиріжківський НВК «ДНЗ+ЗНЗ І-ІІІ ступенів». Потерпіли й садочки №№ 5, 6, та 8 «Ялинка», що в Малині та Українці. Від вибухової хвилі без вікон і дверей залишилась і дитяча школа мистецтв, що перебуває на балансі відділу культури міськради.

В результаті бомбардування Малина, що сталось 8 березня, освітянська родина Малинщини втратила колегу — досвідченого вчителя історії та правознавства Слобідської ЗОШ І-ІІ ступенів Наталію Миколаївну Ободзінську. Разом із нею загинули її двоє діток і двійко онуків. Від імені колег-освітян громади висловлюю щирі співчуття рідним та близьким.

— Коли планується завершення навчального року? Яка ситуація зі свідоцтвами про закінчення школи, адже дітей із інших регіонів до нас приїхало багато?

— Завершити цей нелегкий навчальний рік у нашій громаді плануємо 7 червня. Свідоцтва про закінчення 9-го класу замовили для 427 випускників та 231 одинадцятикласника. Маємо нині більше сотні учнів із інших регіонів та 80 дошкільнят. Всі вони навчаються в онлайн режимі у тих закладах, де проживали до війни. У разі неможливості тих навчальних закладів, звідки вони приїхали, видати їм випускні документи, ми будемо дозамовляти їх у мірі потреби й заявок батьків.

Насамкінець варто акцентувати увагу ось на чому. У зв’язку з військовими діями, що відбувались на території ряду населених пунктів нашої громади, просимо батьків і дітей без особливої потреби не гуляти далеко від власних помешкань, тим більше — не відвідувати ліси та лісосмуги, зруйновані будівлі, не піднімати чи збирати на металобрухт невідомі предмети. Просимо батьків і всіх, хто доглядає дітей, максимально стежити за ними й не відпускати далеко від себе, тримати постійно їх у полі зору.

У цей складний час бажаю освітянам витримки, впевненості, миру, добра та якнайшвидшої перемоги.