Сьогодні — Голодний, або Йорданський Святвечір. Господині готують третю, голодну, кутю. Голодною її називають тому, що з цієї пори й до наступного дня аж поки не освятять воду, — постують. А завтра — Водохреща.

Нині ж — останній день колядок і святочних ворожінь.

Ще в дохристиянські часи Ордань, Ардан, Йордан називали на честь богині Дани (6/19 січня), що прискорює прихід весни. Пізніше це стало одним із найбільших — дванадесятих свят на відзнаку події, про яку йдеться у Святому Письмі.

Коли Ісусу Христу минуло 30 років, він прийшов на річку Йордан, щоб отримати святе хрещення від Іоанна Предтечі. Іоанн охрестив Спасителя, і коли Той виходив із води, раптом розкрилися небеса, і дух Божий у вигляді голуба спустився на Ісуса, і голос Бога Отця почувся з небес: «Це є Син Мій улюблений, в котрому Моє Благовоління».

Оскільки під час хрещення Ісуса Христа Бог явив Себе людям, явив, що він є Пресвята трійця — Бог Отець, Бог Син і Дух Святий, тож свято називається ще й Богоявленням.

У пам’яті про хрещення Ісуса в Йордані християни освячують воду в річках, ставках, озерах, криницях. У люті морози ще напередодні у льоді вирубували один або кілька хрестів, священик освячував воду, і люди набирали її в посудини й несли додому. Саме на Водохреще волхви молилися біля річок, урочисто співаючи: «Святіться, святіться, святіться, солодкії води. Моліться, моліться, моліться, всі праведні люди; пора, щоб

Великого дня могутні льоди скресила і світлом небесним сінила».

Вода, набрана на Водохреще й принесена додому, наділялася особливою цілющою силою. Лікуючись нею від недуги, промовляли заговір: «Водичко-Йорданичко! Вмиваєш луги-береги, коріннє, біле каміннє — умий сего хрещеного, чісто вчиненого гніву, ненависти і від усякого лиха».

В народі вірили, що хрещенська вода має неабияку енергетичну силу і є потужним оберегом дому. Відразу після освячення її пили, а дівчата ще й умивалися нею, кинувши в миску калину чи намисто з коралів, «аби личко красне було».

На Водохреще раніше співали величальних пісень. Одна з них — така:

«Гей, ти,
пане господарю,
Щасти, Боже,
із Йорданом,
І з водицев, із царицев,
З усім домом,
з усім добром
І з Господом Христом
Богом,
На здоров’я,
на літ много!
Дай, Боже!».