19 серпня православні віруючі відзначають одне з найулюбленіших християнських свят — Другий, або Великий Спас — яблучний, медовий. Святкується він на відзнаку визначної події біблейської історії — Преображення Господнього.

У Святому Письмі розповідається, як Спаситель перед своїм останнім пришестям до Єрусалиму, де Він зазнає страждань і прийме смерть на хресті, разом із улюбленими учнями Петром, Яковом та Іваном піднявся на високу гору Фавор, що знаходиться поблизу Назарета. Поки Ісус молився, стомлені учні заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Учитель «...перед ними преобразився: обличчя Його, як те сонце засяяло, а одежа Його стала біла, як світло».

Тоді з’явилися до них пророки Мойсей та Ілля й говорили зі Спасителем про Його майбутні страждання, смерть і воскресіння. І в той час з’явилася на небі хмара й із неї почувся голос: «Це Син Мій улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся!» (Мт. 17, 1-5).

У наші дні на горі Фаворі стоїть монастир із храмом Преображення Господнього. Тисячі паломників і туристів, попри нелегкий шлях крутою стежкою щодня піднімаються на вершину, щоб вклонитися одному з найушановуваних місць Святої землі.

Після урочистих богослужінь цього дня в церквах освячують дари садів — яблука, груші, сливи, виноград і, звичайно ж, мед, колоски жита і пшениці із зернами нового врожаю. Прямо біля церкви, за традицією, розламують яблука, вмочують їх у мед і їдять. Вдома, як і на Великдень, родина сідає до столу й розговляється — яблуками з медом, запиваючи яблучним чи виноградним вином.

У давнину існував звичай, за яким матері, котрі втратили дітей, та дівчата, які рано залишилися сиротами, аж до Спаса яблук не їли. Ласувати ними починали лише від цього дня. На свято також пекли пироги з яблуками.

Узагалі ж яблучний, медовий Спас — це подячне свято матінці-землі за врожай, за все, що вона подарувала людям у хліборобському році, адже в цей час завершуються основні хліборобські клопоти.

На Спаса ночі вже холоднішають, недовго — й до перших приморозків. Недаремно приказка застерігає: «Прийшов Спас — готуй рукавиці про запас!».
Спас — день поминання померлих родичів. За народними віруваннями, це — третє з’явлення мерців у весняно-літньому сезоні після Страсного Четверга і Зелених свят.

 

Погода

Фотоетюд

Фотоетюд16072021

Червоне на зеленому.

Фото Сергія ЛИПКА.

Лінки