Понад два роки житомирянин Станіслав Черепяний «воював» за правду з газовою компанією. Й таки домігся справедливості. Його історія в цьому сенсі є досить показовою — й підтверджує, що за свої права таки можна (і треба!) боротися.

Станіслав Олексійович мешкає у приватному будинку в житомирському мікрорайоні Мальованка. Має в будинку газове опалення, а також котел, який працює на дровах.

У березні 2019 року до господаря прийшли газівники. Пояснили, що мають взяти газовий лічильник на повірку. Пенсіонер навіть подумати тоді не міг, на яку історію перетвориться цей візит.
«Коли майстри зняли лічильник газу — жодних неполадок у ньому не виявили, — розповідає 75-річний чоловік. — Зняли його, помістили в пакет та опломбували. Ще й протокол склали — про те, що все гаразд.

Підписали та залишили мені екземпляр. А наступного дня я поніс лічильник у виробничу лабораторію на повірку. Там у мене взяли його, кудись понесли. Я чекав у черзі в коридорі. Через кілька хвилин викликали мене в інший кабінет. І працівник заявив: у моєму лічильнику, мовляв, пошкоджена пломба виробника. Та ще й є сліди стороннього втручання!».

Ситуація виглядала досить дивною. Адже до лічильника, твердить господар, він ніколи «не ліз, нічого там не крутив». А останню повірку лічильника робили аж 9 років перед тим. Натомість газівники стали наполягати на проведенні експертизи лічильника за кошти господаря. І навіть виписали йому рахунок на 1451 гривню.

«Такі гроші я відмовився платити, — пояснює пенсіонер. — Чому? Бо запідозрив працівників газової компанії у нечесності. Адже я маю протокол перевірки лічильника в будинку. А там вказано, що пошкодження пломб відсутнє!». Станіслав Олексійович показує документ, складений газовими майстрами після зняття лічильника в будинку. Там, зокрема, чорним по білому написано: «Пломби представника оператора газорозподільних мереж та Держповірника цілі. Лічильник не має механічних ушкоджень».

«Тож звідки ж взялося оте «стороннє втручання»? — обурено запитує пенсіонер. — Можливо, вже під час огляду лічильника у газконторі?!».

Коли Станіслав Черепяний відмовився платити гроші за повірку лічильника, газівники передали його справу на комісію, яка засідала через кілька днів. Після її засідання пенсіонеру видали акт-розрахунок на оплату, в якому було зазначено наступне: «Остаточний розрахунок становить 5010 кубометрів газу вартістю 66913 гривень». Вийшло так, що газівники нарахували чоловікові максимальний розрахунковий об’єм газу за 6 місяців — з серпня 2018 року по лютий 2019-го.

«Але ж у мене немає боргів за газ! — розповідає далі мій співрозмовник. — Моя оселя споживає газу зовсім небагато, бо є ще й пічне опалення. Тож нараховувати «зі стелі» таку страшенну суму — це ж повний абсурд! Та й за що я, пенсіонер, мав платити такі гроші?!».

Ще більший шок чекав на чоловіка пізніше, коли він отримав від газівників акт проведення експертизи лічильника (платити за яку не став і на якій навіть не був присутній). Натомість в акті записано, що «експертизу зроблено у присутності споживача, який від підпису відмовився». Обурений такою нахабністю, пенсіонер у липні 2019 року подав позов до суду, вимагаючи скасувати акт перевірки лічильника, за яким йому нарахували «космічну» суму — майже 67 тисяч гривень.

Суд тягнувся два роки. Це коштувало чоловікові чималих клопотів та нервів. Він щиро зізнається, що перед кожним засіданням доводилося приймати заспокійливі ліки. На ряд засідань представники газової компанії взагалі на з’являлися. Натомість вони кілька разів присилали Станіславу Черепяному повідомлення про припинення газопостачання. «Посилалися на виписаний ними отой величезний борг і погрожували відключити мені газ, — розповідає пенсіонер. — Виглядало так, що навіть суд їм не указ, адже подібні дії під час судового розгляду вважатимуться незаконними. Але я вже нічому не дивувався. Купив на всяк випадок газовий балон. Міркував так: якщо газ відріжуть, то хоч їжу буде на чому готувати...».

Поки тривала судова тяганина, Станіслав Олексійович зібрав купу документів, залучив адвоката, самотужки опанував чимало юридичних нюансів, які стосуються газопостачання... Зрештою, на початку цього серпня відбулося чергове засідання Богунського районного суду в цій справі. Й таки було покладено крапку у дворічній боротьбі пенсіонера за свої права. Суд визнав недійсним акт-розрахунок газової компанії, за яким

Станіславу Черепяному було нараховано 66913 гривень, присудив виплатити чоловікові 1500 гривень компенсації за моральну шкоду й стягнув з відповідачів 2305 гривень судових витрат.

«Тож недарма я пив заспокійливе, — з сумом жартує пенсіонер. — Але вам не передати — скільки нервів та сил витрачено за ці два роки! Проте я не міг здатися й погодитися на отой міфічний борг. Знаю, що подібні випадки по Україні також траплялися в останні роки, коли газівники «накручували» споживачам чималі суми після повірки лічильників, прагнучи, вочевидь, «задушити» такими боргами. Але у випадку зі мною у них це не вийшло. Ніколи не треба опускати руки — завжди варто відстоювати правду й справедливість. Що я й зробив!».