Фото з Інтернету.
Фото з Інтернету.

 

Земельні пристрасті знову сколихнули громадськість і суспільну думку. Як відомо, з 1 липня стартував черговий етап земельної реформи, і тепер вперше за 30 останніх років стало можливим продавати сільськогосподарську землю. Щоправда лише 100 гектарів в «одні руки» й то тільки фізичним особам.

Радіти з того чи навпаки сумувати співвітчизникам — питання надто дискусійне. І палких дискусій з цього приводу в суспільстві зараз вистачає. Але за фактом, станом на кінець липня в області було зафіксовано трохи більше 70 угод купівлі-продажу сільськогосподарських угідь (за оперативною інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України). З усього видно, землевласники Житомирщини поки що не поспішають продавати свої земельні паї. І, мабуть, правильно роблять.

Та сьогодні хотілося б поговорити про інше. Про не зовсім правомірне використання радіоактивних земель у деяких північних регіонах нашої області, зокрема на території нинішньої Народицької громади. Це — надто складна і болюча проблема, про яку публічно мало хто хоче говорити.

А між тим, за даними земельних експертів, на Житомирщині значна площа радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь, які заборонено використовувати у виробництві, перебуває в господарському обігу вже досить тривалий час, і вона постійно збільшується. Про це писала раніше «Українська правда».

Зазначалося, що, за даними головного управління Держгеокадастру в області, станом на початок 2016 року на Житомирщині налічувалось понад 33 тисячі гектарів радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь, які заборонено використовувати у виробництві.

Найбільша їх площа припадала на колишній Народицький район — 22,19 тис. гектара.

«Співставивши межі земельних ділянок 2-ої зони забруднення, кадастрові номери яких було отримано від Держгеокадастру, зі свіжими супутниковими знімками, ми виявили, що значна частина цих земель уже тривалий час використовується для орного землеробства. Для прикладу, розглянемо земельні ділянки категорії земель запасу, які розташовані на північ та схід від колишнього містечка Базар (кадастрові номери 1823780400:02:002:0009, 1823786000:04:006:0001, 1823786000:04:004:0001 та інші), — ідеться у матеріалі. — Витяги із земельного кадастру по кожній із цих ділянок показують, що до них застосовується обмеження у використанні «Зона радіоактивно забрудненої території».

Проте супутниковий знімок Google показує, що наразі більшість їх території засіяна сільськогосподарськими культурами. Поруч також обробляються землі приватної та комунальної власностей, які не були офіційно включені до 2-ої зони радіоактивного забруднення», — стверджує автор публікації.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 10 серпня 2021