1 червня депутати Верховної Ради України підтримали зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів та обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій, прийнявши Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Підписання цього Закону Президентом України Володимиром Зеленським відбулося під час його виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія» 7 червня. «500 пакетів за рік використовує кожен українець, 20 хвилин — саме стільки в середньому ми користуємось таким пакетом. Більше 100 років — саме стільки один пакет розкладається», — повідомив Президент.

Законом заборонено розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг: надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів, оксорозкладних пластикових пакеті.

Заборона не поширюється на біорозкладні пластикові пакети. Здатність пластикових пакетів до біорозкладання визначається відповідно до європейських стандартів. Заборона на розповсюдження пластикових пакетів почне діяти з 1 січня 2022 року.

Що з цього приводу думають читачі нашої газети?

Віктор Гаркавенко, Житомир, пенсіонер:

— До пластикових речей, що зручні у використанні, зокрема, й пакетів, ми звикли вже давно. Те, що пакети — шкідливі, не заперечую. А от їх ліквідація і заборона, вважаю, — передчасні. Та й термін адаптації — дев’ять місяців, відверто кажучи, — малуватий. Як сподіваються автори Закону, протягом цього часу з’явиться альтернатива: паперові пакети, торбинки багаторазового використання.
Особисто я готовий відмовитися від пластику! Вважаю, що більшість земляків чудово розуміють, скільки шкоди довкіллю він завдає. Але є ж інша сторона медалі. Мене цікавить питання: як за такий короткий термін перепрофілювати виробництва на виготовлення іншої продукції? Тих самих паперових пакетів та багаторазових торбинок. Відомо, що європейцям на це знадобилося майже п’ять років.

Ірина Худан, приватний підприємець, Житомирський район:

— Я чула про таке нововведення. Це прекрасно, адже у нас дуже засмічене довкілля. Просто не знаю, чи є в нас в Україні потужні заводи, які будуть виготовляти в потрібній кількості паперові чи інші екологічно не шкідливі пакети, стаканчики тощо? Якщо є, то це чудово, але якщо ще їх потрібно будувати, то це забере чимало часу й грошей у держави.

Іван Крутій, батько трьох дітей, Черняхівський район:

— У селі не всі знають, які закони приймаються в столиці. Про цей не чув. Пакетами користуємося, бо це зручно й економно. Якщо вступить у дію новий документ, вважаю, нічого не зміниться, і штрафи не налякають, бо в нас усі звикли спочатку наламати дров, а потім вже чухати потилицю, що з цим робити.

Любов Крилова, бібліотекар, Романівський район:

— Якщо дивитися крізь призму захисту природи й здоров’я людей, то цей Закон корисний і потрібний. Але чи є у нас альтернатива пластику? Чи є відповідні виробництва, що забезпечуватимуть його переробку, виготовлення нової, екологічно безпечної, продукції?

Олег Ковальчук, таксист, Коростень:

— Цей Закон нас наближає до Європи, але в них же і рівень життя який, і переробка краща. Вони давно навчилися на смітті заробляти чималі гроші, навіть виробляти електроенергію, а ми ще тільки до цього йдемо повільними темпами. Не знаю, скільки нам потрібно часу на втілення цього Закону. Тим більше, що невпинно зростають ціни на газ, електрику, продукти харчування, комунальні послуги. Людям не до цих змін, хоча вони — потрібні й корисні.

Тамара Кравчук, водій тролейбуса, Житомир:

— У нас якось цікаво виходить: то школи закривають, то пластик відміняють, а коли вже почнуть думати державні мужі про добробут людей, які їх обрали й повірили їхнім солодким обіцянкам? Якби у нас все було класно і жити було супер, то можна було б і тему пластику піднімати.

Микола Раєць, тракторист, Любарський район:

— «Сидора» на роботу зручно покласти в пакет, так робив багато років, а скоро вже щось інше буде. Раніше загортали їжу в папір, газети. Я не слідкую за законами, бо їх щодня приймається багато і при тому не зовсім на користь простих людей. Може, й правильно, що можновладці звернули увагу на цю проблему, але чи все підготовлено для її втілення у нас?

 

Фотоетюд

Лінки