У Міністерстві фінансів повідомили про масштабну верифікацію субсидій по всій країні. Йдеться про повернення до бюджету мільйонів гривень. Виявляється, у 2020 році Мінфін виявив проблеми з інформацією про одержувачів соціальних виплат на 1,6 млрд. грн., із яких у 70% випадків — це одержувачі житлових субсидій.

У Житомирській міській раді з посиланням на Мінфін нагадали, що в Україні є три етапи перевірок отримувачів субсидій:

— превентивна верифікація — у режимі реального часу, коли людина звертається по державну допомогу;
— поточна верифікація — у процесі призначення допомоги;
— ретроспективна — після виплат від держави.

Після цих трьох етапів уповноважений орган здійснює додаткову перевірку і визначає, чи потрібно людині повернути отримані гроші.

Чи багато порушень виявлено? У яких виплатах найбільше шахрайських схем або помилок? Передусім, верифікація — це повноваження Мінфіну. Торік була отримана інформація для проведення верифікації виплат на загальну суму 455 млрд. грн., із яких за 1,6 млрд. грн. — щодо невідповідності інформації про одержувачів соціальних виплат у реєстрах, базах даних тощо. «Ми розіслали близько 2,5 млн. рекомендацій відповідним органам провести додаткову перевірку по кожному випадку, — розповіли у міністерстві. — І за результатами цих перевірок повинні бути прийняті справедливі та обгрунтовані рішення щодо подальших виплат реципієнтам».

Як пояснили у міністерстві, в деяких випадках після додаткових перевірок, органи, що нараховували виплати, можуть звертатися до суду про повернення коштів до бюджету. Наприклад, існує сім’я, яка отримала субсидії та соціальні виплати на 170 тис. грн. При цьому її члени за п’ять років купили п’ять нових автомобілів. У такому випадку «державний грант» доведеться повернути.

Іноді йдеться і про випадки, коли пенсії й соцвиплати налічують на «мертві душі». Тільки за результатами верифікації у грудні 2020 року в Україні було виявлено наявність записів про смерть у 21 тис. одержувачів житлових субсидій. «Потрібно уточнювати причини не внесення змін до відповідних баз, — йдеться у повідомленні. — Але можемо говорити про підтверджені факти, коли відповідальні органи нараховують і виплачують допомогу вже після смерті людини».

У той же час, на одній із нещодавніх нарад Прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення профільним міністерствам опрацювати можливість... розширення кола отримувачів субсидій. Про це йшлося у контексті обговорення ситуації із заборгованістю за житлово-комунальні послуги. На жаль, багатьом у нинішній ситуації розраховуватися за комірне стає все важче.