Фото автора.
Фото автора.

 

Екологи та науковці б’ють на сполох: унаслідок «посиленої діяльності» сільгоспвиробників, особливо агрохолдингів, частка грунтовиснажуючих культур — кукурудзи, соняшнику, ріпаку та сої — у посівах по всій Україні останнім часом значно зросла. Тепер ці культури займають більше половини посівних площ, що становить 40% всіх сільськогосподарських земель. Про це йдеться в дослідженні «Вплив концентрації сільськогосподарських земель на суспільство та довкілля в Україні», яке виконали науковці з Інституту географії НАН України на замовлення ГО «Екодія».

Зазначається, що найбільше зростання частки грунтовиснажуючих культур, зокрема кукурудзи, за 2017 — 2020 роки спостерігається у Чернігівській, Сумській, Рівненській, Волинській та Львівській областях — на 6 — 9%. У Житомирській області ця ситуація також є тривожною.

Основна причина стрімкого збільшення посівних площ під такі культури — інтенсивна сільськогосподарська діяльність аграрних компаній. Вони зацікавлені у вирощуванні більш прибуткових культур, якими є кукурудза, соняшник, ріпак та соя. У 2020 році лише 10 найбільших агрохолдингів контролювали 2,66 млн. га сільськогосподарських земель в Україні. Але вражають не стільки обсяги і відсотки, скільки наслідки такого бездумного і неконтрольованого землекористування. «Наслідками такої «агресивної» сільськогосподарської діяльності є не лише зростання ризику деградації грунтів, а й імовірність погіршення якості грунтових і поверхневих вод, зникнення струмків та замулення малих річок, втрата біорізноманіття території», — йдеться у повідомленні.

«Для того, щоб запобігти таким небезпечним екологічним наслідкам, уряд та приватні компанії повинні сприяти впровадженню технології органічного сільського господарства, технології мінімального обробітку грунту (no-till), а також точного землеробства, яке зменшить витрати пестицидів та мінеральних добрив.

Крім цього, Кабмін повинен розробити програму та план дій щодо виведення з інтенсивного використання вже деградованих земель. Верховна Рада має терміново прийняти законопроект, який стосується реформи системи державного екологічного контролю, у тому числі й за землекористуванням», — зазначають науковці.
А що ж у нашій області? Влітку, проїжджаючи автотрасами, можна побачити нескінченні поля соняхів. І не лише в Попільнянському чи навіть Черняхівському районах, а в Пулинському, Ємільчинському, Овруцькому, Олевському! А ще 20 років тому соняшник в області у серйозних обсягах взагалі не вирощували. На Поліссі, де традиційно вирощували переважно жито, картоплю, льон і хміль, про таку «екзотику» як соя і соняшник, ніхто й не помишляв.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 12 березня 2021