Фото автора.
 

Три роки тому в селі Яструбеньці (Брусилівська ОТГ) було організовано розплідник породистих собак, переважно німецьких, бельгійських та кавказьких вівчарок, на базі фермерського господарства «Габенець». Можливо, спочатку це була звичайна рекреаційна забава, приваблива для гостей і потенційних туристів. Та зараз, під час російського вторгнення, як кажуть, ситуація дещо змінилася: чотирилапими вихованцями всерйоз зацікавилися військові.

— У березні лінія фронту проходила за 15 кілометрів від Брусилова, — розповідає засновник і директор фермерського господарства «Габенець» Олена Мартиненко. — Страшні наслідки війни ми відчули першими в області й тому всі об’єдналися для допомоги країні. Допомагали, хто чим може: лікували поранених, приймали біженців, формували окремі групи волонтерів.

А коли звернулися до нас прикордонники, зрозуміло, що ми їм також не відмовили. Вони зробили запит на десять собак і сьогодні вже приїхали їх забирати, звісно, безкоштовно. Пси практично готові до роботи, так би мовити, в польових умовах, хоча прикордонники, мабуть, їх будуть трохи «донавчати» відповідно до нових, бойових умов.

Ми, до речі, плануємо роз-ширювати цю нову галузь собаківництва, тому що все більше людей хочуть мати поруч надійних, навчених охоронців. Нам надходять чимало замовлень від охоронних служб і фізичних осіб, які виявили бажання придбати високопородистих псів. У нас працює досвідчений кінолог Василь Григорович Павленко, який раніше тривалий час трудився у поліцейських кінологічних центрах. Він веде цю роботу на високопрофесійному рівні. А війна лише посилила потребу в чотирилапих помічниках, — резюмує Олена Мартиненко.

Директор фермерського господарства «Габенець» Олена Мартиненко та кінолог центру Василь Павленко.
Директор фермерського господарства «Габенець» Олена Мартиненко та кінолог центру Василь Павленко.

Вирощування, навчання і дресирування собак — це ціла наука.

— Вирощуємо і навчаємо собак кращих німецьких і бельгійських порід, — пояснює кінолог центру Василь Павленко. — Це — собаки спеціальних порід, які здатні швидко виявляти вибухові речовини, наркотики, а також знаходити людей (диверсантів) у густих лісах, інших місцях. Ми навчаємо тварин і за спеціальними програмами, що використовуються у поліції та Збройних силах. Кожен пес має бути, як кажуть, «спадково закріплений і спрямований» на той чи інший напрямок пошукової роботи. Саме таких собак ми нині передаємо прикордонникам, щоб вони допомагали їм у пошуках чужинців, які хочуть непомітно зайти на нашу територію. Ясна річ, військові дещо «перепрофілюють» наших вихованців у своїх навчальних центрах, — каже Василь Павленко.

Начальник кінологічної служби Житомирського прикордонного загону стверджує, що зараз потреба у службових собаках виросла в рази. Насамперед, вони потрібні для швидкого виявлення розвідувально-диверсійних груп противника, а також прихованих зброї та вибухових речовин. І це — найкращий біологічний «спецзасіб» для охорони державного кордону України. Там, де людина не в змозі помітити порушника, навчена собака обов’язково його помітить.

Варто зазначити, що такий навчений породистий пес, як кажуть, — «дороговартісне задоволення», коштує він на ринку щонайменше тисячі «зелених». Проте для військових зараз ніхто у Брусилівській ОТГ коштів і ресурсів не шкодує. Не секрет, що прикордонники згодом можуть отримати тут ще одну партію чотирилапих помічників. А поки що вони із великим ентузіазмом познайомились із новими бойовими «друзями», приготували для них спеціальні повідки і транспорт.
Військові подякували брусилівським волонтерам за важливу і дієву допомогу.

 

Фотоетюд

Лінки