Чим ближче до опалювального сезону, тим більше ми напружуємося в тривожному очікуванні: які суми за тепло побачимо в платіжках уже в листопаді? Адже новини не вселяють оптимізму — тут і там чуємо про подорожчання тарифів.

Для того, аби заспокоїти населення, посадовці в різних областях виступають із запевненнями — мовляв, немає підстав для хвилювання, влада не допустить значного підвищення вартості газу та опалення. Подібні тези озвучила нещодавно й перша заступниця голови Житомирської облдержадміністрації Наталія Остапченко під час брифінгу щодо енерготарифів в опалювальному сезоні 2021-2022 років.

«Завдяки ініціативі Президента Володимира Зе-ленського по встановленню річних тарифних пропозицій кожен українець може нині отримувати газ за ціною, яка є значно нижчою, ніж на європейському ринку газу, — зазначила Наталія Остапченко. — Державна компанія «Нафтогаз» пропонує для побутових споживачів і для виробників тепла й гарячої води по всій країні абсолютно доступні умови для отримання газу. Для побутових споживачів діє річна пропозиція ціни газу 7,96 грн. за кубометр. Якби цієї пропозиції не було, ціна на сьогодні сягала б уже 18-20 грн. за кубометр газу. Для підприємств тепло-комуненерго «Нафтогаз» пропонує трирічні контракти з ціною 7,42 грн. за кубометр на перший рік». Також чиновниця зазначила, що Верховна Рада
України збільшить видатки на субсидії цього року, аби стабільно пройти опалювальний сезон.

Заяви, мусимо визнати, таки оптимістичні. Але не буде зайвим уважно проаналізувати їх «по пунктах», аби побачити, чи дійсно ситуація є настільки обнадійливою.

ГАЗ ПО 7,42 -ЧИ ПО 13?

Щодо тарифів на газ, то вони дійсно є зараз відносно невеликими. Компанія «Нафтогаз» пропонує для побутових споживачів річний тариф на рівні 7,96 грн. за кубометр. А для теплопостачальних компаній — 7,42 грн. за куб. впродовж першого року дії трирічного контракту.

Але, як мовиться, є декілька «але». По-перше, ліміти на такий дешевий газ прораховані за обсягами середнього споживання в останні три роки. У разі сильних морозів вони можуть передчасно закінчитися — й тоді теплоко-муненерго будуть змушені закуповувати газ на біржах, утридорога. Дехто з експертів вважає, що газ за ринковими цінами доведеться закуповувати не менше 15% від усіх його обсягів. І тоді середня вартість газу в тарифі буде вже не 7,42 грн., а 12-13 грн. за куб. Це навряд чи дозво-
лить утримати тарифи для населення — вони можуть збільшитися щонайменше на третину.

Є ще одна небезпека для стабільності опалювального сезону. Вона пов’язана з тим, що багато виробників тепла не поспішають укладати контракти з державною компанією «Нафтогаз» на закупівлю газу. Приміром, станом на кінець серпня трирічні контракти підписали менше 50% компаній. Чому так? Вочевидь, через те, що газ потрібно закуповувати за передоплатою, а такі гроші зараз є не у всіх комунальних теплових підприємств. До того ж, згідно з умовами контракту, «Нафтогаз» зможе отримати прямий доступ до банківських рахунків підприємств і списувати з них
суми за газ або штрафи. Тож за такої ситуації (коли контракти не будуть підписані) — опалювальний сезон в окремих регіонах взагалі може не розпочатися.

ДИВНЕ «ЗРОСТАННЯ» СУБСИДІЙ

Ще одна теза Наталії Остапченко — про збільшення парламентом видатків на субсидії цього року — також виглядає не настільки оптимістичною, як це видається на перший погляд. Варто вчитатися і вдуматися у суми цих збільшень. У проекті бюджету на 2022 рік дійсно передбачено збільшення фінансування субсидій — їх сума має становити 38,4 мільярда
гривень. Але це зростання (на 9%) прив’язано до цьогорічної суми (35,2 мільярда), а її вже не вистачає. Урядовці зізналися, що дефіцит бюджету субсидій у 2021 році становить 12 мільярдів. Тобто насправді цього року треба було профінансувати людям 47 мільярдів субсидій. А якщо на 2021 рік виділять 38 мільярдів, то це в реальності (ще й з урахуванням зростання комунальних тарифів) буде не збільшенням, а суттєвим зменшенням субсидійних виплат. Значить, субсидії отримають далеко не всі теперішні користувачі — когось буде неминуче «відсіяно» через уведення більш жорстких умов отримання цих виплат.

Відтак оптимістичні запевнення чиновників про «стабільну ситуацію» напередодні опалювального сезону виглядають радше як заклинання у стилі «все буде добре!», «без паніки!»... Можливо, ви-сокопосадовцям (з їхніми чималими зарплатами) дійсно не варто панікувати. Натомість простим людям, чимало з яких заробляють «мінімалку», кожної осені лячно входити у новий опалювальний сезон. Адже щоразу не знаєш, якими втратами для гаманця обійдеться тепло в оселі.

Тим більше, що в Житомирі комунальники уже готуються підвищити тарифи на теплову енергію та послуги з теплопостачання для всіх споживачів КП «Житомир-теплокомуненерго». Відповідне повідомлення про наміри опубліковане на сайті Житомирської міської ради. «Оскільки питома вага природного газу в собівартості становить 65% —це є одним з основних факторів зміни розміру тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії для всіх категорій споживачів», — пояснюють намір підвищити тариф у «Жи-томиртеплокомуненерго».

Судячи з оприлюднених намірів, подорожчає тепло по-різному для різних видів споживачів. Приміром, для населення — на 4-6,5%. Для мешканців будинків з даховими котельнями— на 6,6-14%. А для бюджетних та релігійних організацій зростання тарифу буде дуже суттєвим — від 78 до 83%. Тож ціна для них збільшиться майже удвічі!

Зауваження і пропозиції щодо ідеї нових тарифів приймаються до 7 жовтня. Втім, можна не сумніватися: якими б не були ці зауваження — тарифи, вірогідно, таки зростуть. Укупі з ймовірним подорожчанням газу це може остаточно «добити» і без того куці бюджети мільйонів родин. І буде зовсім «весело». Як казав колись один відомий історичний діяч: «Жити стало краще, жити стало веселіше!». А ви хіба не помічаєте, як стрімко й масштабно ці слова справджуються?..