В одному з попередніх номерів ми аналізували ситуацію навколо запланованого підняття тарифу на електроенергію. Це підняття чимало експертів прогнозували вже з 1 серпня, коли мав закінчитися рижим ПСО (покладання спеціальних обов’язків),який фіксував на певний період сталі тарифи для населення. Діючий дотепер тариф — 1 гривня 68 копійок за кіловат. А урядова постанова, яка обумовлювала строки дії режиму ПСО, передбачала його підняття у два рази.

Зрештою, подібного не сталося. Спершу Кабінет Міністрів подовжив дію ПСО до 1 жовтня. А 11 серпня урядовці прийняли ще одну постанову. Суть її — в наступному. Починаючи з 1 жовтня домогосподарства, які споживають за місяць до 250 кіловат електроенергії, платитимуть за зниженим тарифом — 1 гривню 44 копійки за кіловат. Якщо взяти до уваги те, що такі обсяги споживають в середньому 80% українських родин, то зменшення тарифу за електрику торкнеться переважної більшості наших співгромадян. А діятиме така «лафа» за рахунок операторів розподільчих мереж. Вони будуть викуповувати у «Енергоатома» так званий «рівний графік» у рамках технологічних потреб за вищою ціною — 1700 гривень за мегават. Відтак «Енергоатом» отримає більший фінансовий ресурс і зможе компенсувати тариф ПСО для населення.

Тож замість очікуваної «зради» вийшла, здавалося б, досить вигідна для населення «перемога». Люди тепер платитимуть за електрику менше. У реальних коштах це виглядатиме приблизно так. Якщо родина з чотирьох осіб (двоє батьків і двоє дітей) щомісяця споживає, скажімо, 120 кіловат, то дотепер за це вона сплачувала 200 гривень. А тепер, за зниженим тарифом, подібний обсяг спожитої електроенергії коштуватиме 170 гривень. Економія — близько 30 гривень щомісяця. Можливо, це й небагато. Але, яка кажуть, — «дрібниця, а приємно».

Втім, попри очевидну «перемогу», у цій історії таки пахне певною «зрадою». Навіть не однією. По-перше, ряд експертів переконані, що подібний «соціальний» тариф для населення протримається відносно недовго. «З травня 2022 року все одно слід готуватися до підвищення тарифів, — зауважив експерт енергоринку Олег Попенко в коментарі сайту «Страна». — На нас чекатиме нова градація — з цінником 3,5 гривні за кіловат для тих, хто споживає понад 500 кіловат за місяць».

Друга «зрада» полягає в тому, що оператори розподільчих мереж навряд чи погодяться покривати витрати зі зниження тарифу для населення. Що це означає? Найімовірніше, будуть підняті тарифи на електроенергію для непобутових споживачів, тобто для бізнесового сектора. А це, у свою чергу, неминуче призведе до зростання цін на чимало товарів та послуг. На думку аналітика Інституту стратегічних досліджень Юрія Корольчука, по деяких групах товарів можливе зростання ціни до 20%.

Щодо третьої «зради» від здешевлення тарифу за електрику — то вона може насунутися вже узимку. Дехто з експертів вважає, що отаким «подарунком» (у вигляді зниження тарифу на електроенергію) влада хоче прикрити неминуче зростання інших тарифів. Колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко на своїй сторінці у «Фейсбук» написав: «За ініціативи Президента» якась частина домогосподарств буде платити на 60 гривень у місяць менше за електроенергію. Одночасно в цей опалювальний сезон вони будуть платити на 1500 гривень за місяць більше за тепло і за газ, а тарифи на тепло для бюджету та бізнесу зростуть мінімум на 100%! Так само зростуть тарифи на електроенергію для бізнесу, транспорту, комунальників тощо... А дешевшу електроенергію випросимо взимку в Білорусі у диктатора, схоже.

Ось вся суть тарифної політики від Офісу Президента».

Цікава може вийти арифметика. «Мінус» 50-60 гривень за електрику — й водночас «плюс» 1000-1500 гривень за газ та опалення. До речі, подібні «математичні дива» з тарифами повністю вкладаються у тенденцію останніх років. Можна її простежити на прикладі нашої Житомирщини. Якщо у 2010 році середньостатистична родина в області витрачала на сплату за комунальні послуги 6,8% місячних доходів, то у 2015 році — 10,2%. А торік це число становило вже 12,6%. Можна не сумніватись, що воно зростатиме й далі за результатами нинішнього року. І цю нерадісну для більшості родин тенденцію не покращить навіть отакий сумнівний «дарунок» від влади у вигляді маленького зменшення тарифу на електроенергію.