Юна дослідниця Ірина Недайборщ. Фото автора.
Юна дослідниця Ірина Недайборщ. Фото автора.

 

Ірина Недайборщ навчається у дев’ятому класі Бердичівської загальноосвітньої школи № 17. У гуртку «За здоровий спосіб життя» Центру позашкільної освіти ім. О.Разумкова дівчина вже сім років займається дослідницькою роботою. Науковий керівник Ірини Тетяна Соболь розповіла, що, незважаючи на юний вік, її вихованка здобула теоретичні знання та практичні навички, що стали у нагоді під час написання п’яти дослідницьких робіт із мікробіології. Ірина є багаторазовою переможницею всеукраїнських та обласних конкурсів. Зокрема, у цьому навчальному році вона посіла третє місце на Всеукраїнському біологічному форумі учнівської та студентської молоді «Дотик природи — 2019», перемогла в обласному етапі конкурсу­захисту Малої академії наук України.

— Що стосується останнього науково­дослідницького проекту, Іра протягом декількох місяців досліджувала вплив мікрофлори повітря навчальних класів та шляхи його знезараження народними засобами, — розповідає Тетяна Георгіївна. — У ХХІ столітті вчені зареєстрували нову хворобу. І хвороба — якась незрозуміла: начебто здоровий учень, але швидко втомлюється; з’являються дратівливість, сонливість, проблеми з травленням.

Що за дивна хвороба? Звідки з’явилася? Хворобу «синдром хворого повітря» вчені пов’язують зі забрудненням повітря шкільних приміщень.

Ця тема є актуальною, адже близько 47% часу наші учні дихають повітрям «зачинених» шкільних приміщень, яке без достатнього провітрювання та вологого прибирання може вплинути на стан здоров’я. Знаємо, що поряд із звичайним пилом часто в повітрі приміщень є мікроорганізми: різноманітні бактерії, мікроскопічні плісняві гриби. Ці мікроорганізми, потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, можуть викликати різні захворювання. Зараз, коли багато дітей мають слабкий імунітет, використання народних засобів для очищення повітря є надзвичайно актуальним.

Ірині вдалося дослідити, і це є родзинкою в її роботі, що народні засоби для очищення повітря навчальних класів можуть бути альтернативою хімічним засобам та доповненням до наскрізного провітрювання, вологого прибирання. Також вона з’ясувала, що не всі народні засоби виявилися ефективними при знезараженні повітря. Якщо взяти шкірку лимона, чорну редьку, часник, цибулю, хрін, гірчицю, морську сіль, суміш прянощів та олію чайного дерева, то найкраще знезаражують повітря олія чайного дерева (3 краплі на 20 кубічних метрів приміщення) та розчин гірчиці. Суміш прянощів можна використовувати, але необхідно поновлювати речовини через 1­2 дні. Морська сіль для знезараження повітря не рекомендується.

Нова тема, над якою під час карантину Ірина Недайборщ працює вдома, також є вкрай актуальною, адже стосується дослідження нестаціонарних засобів для знезараження рук. Дівчина досліджує саморобні та покупні дезінфектори, якість яких виявилася майже однаковою.

Ірина вважає, що загалом результати її дослідницької роботи стануть у нагоді в майбутньому, адже планує навчатися у медичному університеті.

Брати наші менші

Брати0611

У черзі за молочком.

Фотоусмішка Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки