Фото з архіву Любові Пастушенко.
Фото з архіву Любові Пастушенко.


З дитинства Люба мріяла стати артисткою, хоч народилася і виросла в Симонах Ємільчинського району. Вона любила співати. Тож часто ще маленькою вилазила в хаті на табуретку й співала, уявляючи, що стоїть на великій сцені. А коли з роботи повертався тато, сільський агроном Олександр Андрійович, брав до рук акордеон і починав їй акомпанувати — щастю не було меж.

Вміння та бажання Люби співати швидко помітили в школі. Ще з початкових класів її ставили солісткою: спершу — шкільного хору, а потім — і дорослого, що діяв при сільському будинку культури. Коли була в сьомому класі, пісні у її виконанні записали на районному радіо. І досі згадує, як ішла вранці до школи, а з динаміка на стовпі на все село звучав її спів. Тоді здавалося, що не йшла, а, мов пташка, над садами летіла...

Після школи вирішила вступати до Львівського торгово­економічного інституту, та не вийшло.

— От і добре, що не вийшло, — сказав тоді її вчитель української мови Микола Васильович Потопальський. — Я тебе, Любо, фінансисткою не уявляю...

А тут саме відомий в області колектив «Льонок» оголосив набір співаків. Ні на що не сподіваючись, поїхала, поспівала — і її взяли. Подала заяву на вступ до музичного училища. Однак вступні екзамени в часі співпали з виїздом «Льонка» на відповідальні гастролі.

У «Льонку» сказали:

— Навіщо саме зараз навчання? Ти й так співаєш!

А в музучилищі почула категоричне:

— Пиши заяву на звільнення з «Льонка», якщо хочеш тут здавати екзамени!

Люба ледь не розплакалася: як же бути? З «Льонка» звільниться, а раптом не вдасться скласти екзамени?..

Таки вступила. Там же зустріла і свою долю — Івана Пастушенка з Малинського району. Чотири роки навчалися на одному курсі, в одній групі. Спершу — дружили, а потім вирішили побратися. І пішли далі в життя однією співочою дорогою. Разом працювали і в «Льонку», і в інших колективах.

Запрошували її — паралельно з роботою в «Льонку», а потім у «Родославі» — створювати інші хорові колективи й керувати ними. Тож вона керувала учнівським хором у профтехучилищі № 5, викладацьким — у будівельному технікумі, тримала на високому рівні хори на кондитерській фабриці, в «Житомиртеплокомуненерго», в обласній клінічній лікарні імені О.Ф.Гербачевського. З концертами побували в багатьох містах Європи. З відомим житомирським ансамблем «Поліські соколи», де співали і Люба, і Іван, об’їздили всю Польщу. А ще Люба з чоловіком організували маленький колектив «Посвіт», котрий на всеукраїнському фестивалі козацької пісні «Байда» зайняв третє місце.

Зараз Любов Олександрівна Пастушенко є хормейстером ансамблю національного обряду «Родослав», керує хором Хорошівського районного будинку культури (попросили підтримали його рівень, щоб не втратив звання народного), очолює вокальний ансамбль у Сінгурах Житомирського району.

Роботи — багато, а ще ж є дім, сім’я, діти... Всі турботи вони з Іваном звикли ділити навпіл. Не буває так, що після важкого робочого дня він лягає на диван перепочити, а вона кидається на кухню готувати вечерю... І їсти готують, і роблять ремонти в квартирі, і кущі смородини вирощують на дачі завжди разом. Виховали двох синів. Павло працює у Києві, Андрій — директор українсько­німецької фірми «Дніпро» на Херсонщині. Мають чотирьох онуків, і дуже щасливі, коли діти приїздять із ними в гості.

Любов Олександрівна знаходить втіху ще й у вишивці. Цього її навчила мама Марія Микитівна, тож іще з шестирічного віку вона шиє і вишиває. Вся квартира заквітчана рушниками, серветками, скатертинами. І Любов Олександрівна, й Іван Іванович найдорожчими вважають сімейний спокій, людські доброту і довіру. Таких цінностей не купиш ні за які гроші. Їх може подарувати тільки Бог. Та ще легким вітром може принести з далекого дитинства, з чистих джерел, соснових лісів і від батьківської хати...

Людмила НАТИКАЧ, заслужений журналіст України.

Погода

Веселим олівцем

Кар31072020

— Господи! Вони тут таку паніку розвели, що аж мені страшно!

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Брати наші менші

Брати01122017

Пухнаста улюблениця.

Фото Діани ОСОВСЬКОЇ. с. Волиця Андрушівського району.

Лінки