Тисячі гектарів хвойних насаджень втрачає наша країна щороку через враження дерев короїдом. Найбільше потерпають соснові ліси — комахи-шкідники псують кору на стовбурі, через що дерево зрештою всихає та гине.

Єдиним ефективним засобом боротьби з короїдом нині є санітарні рубки — лісівники зрубують хворі дерева та вивозять їх з лісу. Втім, це схоже на відомий жарт про те, що кращий засіб боротьби з лупою — гільйотина. Адже під час санітарних рубок знешкоджується короїд, але разом з ним гинуть цілі лісові квартали! А короїд тим часом з’являється в інших місцях. І знову треба рубати вражені дерева…

«Але ж можна захищати дерева й без їх вирубування, — вважає Жанна Кононенко, директор Житомирської школи № 5. — Над цим і замислилася наша учениця Лілія Кушнір, яка навчається в 11-му класі. Дівчина вже кілька років поглиблено вивчає біологію, цікавлячись вузькими питаннями. Торік вона навіть зайняла І місце на олімпіаді з біології, ставши стипендіаткою Президента України. Тепер вирішила зайнятися темою порятунку лісів від короїда. А конкретно — дослідженням комах-ентомофагів, які здатні поїдати короїдів».

Допомагати дівчині в її науковій роботі взявся науковець Олександр Орлов — кандидат біологічних наук, член-кореспондент Лісівничої академії наук. «Ентомофагів існує дуже багато видів, — пояснює Олександр Олександрович. — Задачею Лілії було виявити видовий склад цих комах у поліських лісах. Ми кілька разів виїздили у лісництва в Малинському та Лугинському районах, де саме проводилися санітарні рубки, відбирали зразки цих комах для подальших досліджень».

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 05 квітня 2019

 

Брати наші менші

Брати 06102017

«Осідлав» тата.

Фото Оксани ЖОВАНИК. м. Житомир.

Лінки