Фото автора.
Фото автора.

Значні суми у платіжках за використану енергію, перебої з її подачею змушують наших людей переходити на альтернативні види енергії.

Не думали — не гадали й двоє жителів Чоповичів Малинського району: 67-річний пенсіонер, колишній водій-далекобійник Василь Войцеховський та 41-річний енергетик ТОВ «Фабрика натуральної косметики «Ельфа» Віктор Бичков, що таке диво «оселиться» на дахах їхніх будинків. Про деякі особливості користування сонячними батареями вони розповіли журналісту «Житомирщини».

— Ідея встановити 110 модульних секцій китайського виробництва максимальною потужністю 30 кіловатів належить моїй доньці Нілі та зятю Сергію, котрі проживають у столиці, — розповів В.Войцеховський. — Вартість — 27-30 тис. доларів США. Монтаж здійснювали фахівці з Броварів Київської області. Вся енергія, яка виробляється, іде через лічильник. Приблизно за одну годину можна отримати 30 кіловатів, а за 8 годин — приблизно 240. Батареї розташовані на даху.

— Багато споживаєте енергії?

— Ми в будинку проживаємо вдвох із дружиною. Намагаємось економити, споживаємо в середньому щомісяця до 200 кіловатів (бойлер, лампочки, телевізор, холодильник). А залишки електроенергії продаємо РЕМу на умовах «зеленого тарифу». Звісно, коли похмура погода, електроенергії виробляється набагато менше.

— Сонячні батареї дуже примхливі у використанні?

— Спочатку ми з дружиною трішки боялися цього «ноу-хау». Але пізніше, коли нам детально роз’яснили, що і до чого, ми зрозуміли, що нічого складного тут немає. Окупляться батареї за 5-7 років. Для них головне — Сонце. Взимку, правда, потрібно акуратно зчищати з панелей сніг, а восени та весною їх «миє» дощик.

Коли йти центральною вулицею Чоповичів, одразу помічаєш розташовані поруч два будинки, дахи яких «прикрашають» сонячні панелі. Помешкання Віктора Бичкова — непримітне, але акуратне. На даху свого будинку господар першим у селищі розмістив 14 модульних секцій загальною потужністю 3,5 кіловата на годину. Наприклад, у квітні минулого року така електростанція «подарувала» 313 кіловат, 250 з яких родина Бичкових використала на особисті потреби, а 63 — реалізувала Малинському РЕМу.

— Сам задум обзавестить сонячними батареями виник давно, — розповів Віктор Бичков. — Оскільки не мав коштів для придбання й монтажу батарей, знайшов у Інтернеті оголошення про надання «Укргазбанком» кредитів саме для цього діла. Довелось постукати не в одні двері чиновників районного та обласного рівнів. Невже, думалося тоді, не можна підготувати інформаційні бюлетні з чітко розписаними покроковими діями? Та й про «теплий кредит», відповідно до якого можна отримати 20 відсотків компенсації витрат на встановлення сонячних панелей, я дізнався вже безпосередньо під час оформлення необхідних документів. На оформлення їх, до речі, витратив три місяці.

— Зараз не шкодуєте про те, що зайнялися цим?

— Щомісяця наша родина споживає приблизно 300-400 кіловатів електроенергії. В середньому, якщо на вулиці сонячно, то з березня по листопад енергії нам вистачає. Взимку (дощ, сніг, хмарно) отримуємо приблизно 100 кіловатів у місяць. Гадаю, така станція повністю себе окупить десь через 7-8 років. Планую дещо осучаснити власну станцію й встановити гібридну, що дозволить впродовж року в повному обсязі забезпечувати будинок електроенергією, а залишки — продавати РЕМу.

 

Погода

Веселим олівцем

Кар18102019

— Тату, що це ти за жахи дивишся?— Вечірні новини…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО

Брати наші менші

Брати0611

У черзі за молочком.

Фотоусмішка Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки