Фото автора.
Фото автора.

Ще багато українських чоловіків із мисливськими інстинктами знаходяться в полоні застарілих стереотипів і не бажають визнавати «жіноче» полювання. Хоча, на думку деяких досвідчених мисливців, присутність жінки на полюванні не має ніякого відношення до невдач чоловіків, часто навпаки — жінки старанніше і відповідальніше ставляться до процесу ловів і навіть стріляють влучніше.

А як у Європі?

Традиції полювання останнім часом помітно змінилися і частка жіноцтва у мисливській спільності різко виросла. Зараз найбільше жінок-мисливців у таких країнах як Норвегія, Австрія, Німеччина та Нідерланди. У Швеції вже видано жінкам більше 15 тисяч мисливських квитків, а в сусідній Польщі, за приблизними підрахунками, близько 100 тисяч жінок є членами Польського союзу мисливців.
У нас тенденції дещо інші. Справжніх українських «амазонок» можна, як кажуть, на пальцях порахувати. Але вони є і ми їх знайшли. У Потіївському лісництві Радомишльського держлісомисгоспу, в імпровізованому будинку мисливця, відбувся своєрідний гендерний «круглий стіл» за участю мисливців обох статей.

Чоловіки відкидають застарілі стереотипи, але...

Місцеві чоловіки-мисливці стверджують, що зовсім не заперечують, щоб жінки на рівні з ними ходили на полювання — і не лише «варити юшку». Та, мабуть, так думають не всі.

— Багато чоловіків і зараз знаходяться у, так би мовити, полоні різноманітних пересторог і навіть вірять у прислів’я: «Візьмеш жінку на полювання — не буде удачі», — зізнається лісничий Потіївського лісництва Олександр Якименко. —

Раніше я також у це вірив, а як став досвідченим мисливцем, то думку змінив і дружину почав до цього активного відпочинку долучати. Їй це сподобалось і тепер ми часто полюємо вдвох. Але коли збираються до лісу багато чоловіків, то жінок ми із собою не беремо. Можливо, треба, щоб більше часу пройшло і ми, чоловіки, дійшли розуміння того, що жінки — не гірші мисливці від нас, — пояснює Олександр Володимирович.

Свого колегу підтримує і директор мисливського господарства ТОВ «Мисливський клуб «Нова Буда» Володимир Снітко.

— Більше десяти років існує наш мисливський клуб і ми тепер на професійному рівні ведемо мисливське господарство, — розповідає Володимир Леонідович. — Чимало видів дикого звіра закуповуємо, відгодовуємо у спеціальних вольєрах, а потім випускаємо в мисливські угіддя. Загалом нині орендуємо 3,5 тисячі гектарів лісу.

— А жінки є у вашому мисливському клубі? — уточнюю у Володимира Леонідовича.

— У нашому клубі є три жінки, які професійно займаються полюванням: це — Даша, моя донька, а також Юля і Світлана. Вони мають необхідні дозвільні документи і власну зброю. Одна із них цієї зими два козлики вполювала. Хоча в лісі завжди дуже зимно, а треба «на номерах» довго стояти, все ж наші жінки готові нести такі випробування заради нового захоплення і відпочинку. Найбільший мисливський досвід зараз — у Даші, бо я її ще змалечку часто брав із собою на полювання. Спочатку ходили на качку, потім — на зайця. А першим її серйозним трофеєм був дикий кабан, якого вона самостійно здобула у день мого народження.

Артеміда — богиня полювання

Достеменно відомо, що мисливство — таке ж давнє, як і людське становлення, воно є невід’ємною складовою еволюції цивілізації. Жінки в цьому процесі часто займали «передові» позиції, не дарма героїня давньогрецької міфології богиня полювання Артеміда –а жінка. До речі, деякі факти переконливо свідчать, що навіть у минулому сторіччі частка жінок у лавах Українського товариства мисливців і рибалок була вдвічі більшою, ніж зараз.
Моя співрозмовниця — граційна і тендітна Даша Онопрієнко (дівоче прізвище Снітко.

— Батько — мій головний вчитель полювання і, можливо, це навіть було закладено генетично, бо у нашому роду майже всі були затятими мисливцями. Мама мене мало не на полюванні народила, — щиро сміючись, розповідає вона. — Я дуже довго вчилась, особливо «читати» сліди, така наука приходить з роками. Часто в ліс ходила без зброї, просто дивилась на сніг і вгадувала, який дикий звір слід залишив. Чимало спеціальної літератури перечитала. Але головне, звичайно, — практичні навички. Я давно вже — активний член мисливського клубу. Маю рушницю «Зімсон» 16-го калібру, ще 1975 року випуску.

— Ви — така тендітна, а сама йдете на кабана? Не кожен чоловік зважиться...

— Мені на кабана навіть цікаво полювати. Це той звір, який не завжди тікає, а може за себе, як кажуть, постояти. Ось на недавньому полюванні дикий кабан на мене кидався тричі. Чоловіки, які це бачили, були в шоці. Але нічого, справилась, хоча до тями приходила ще довго...

— А є такі звірі, в яких ви не можете стріляти?

— Кожен постріл — це душевне напруження, але в лося стріляти не можу. Дуже велична і красива тварина. Козуля теж виглядає в лісі беззахисно і довірливо.

— Чи відчуваєте якусь дискримінацію як жінка-мисливець? Ви ж не ходите окремо від чоловіків на полювання?

— Чоловіки ставляться до цього по-різному. Мій батько мені, по суті, відкрив цей захоплюючий вид відпочинку. Чоловік, навпаки, спочатку намагався мене не відпускати на полювання. Сам він — не мисливець. З часом він не лише змирився, але й став певною мірою сприяти моєму захопленню.

Взагалі-то на полювання я ходжу в компанії батька. Іноді чую ремствування деяких чоловіків, мовляв, «жінка на полюванні — удачі не буде». Але такого «невдоволення» стає все менше. А ще чоловіки часом можуть «бурчати» із заздрощів, якщо у мене більший здобуток, ніж у них. Але я себе «білою вороною» не відчуваю, бо це — мій вибір і моє бажання, а перестороги чоловіків — то «забобони» із минулого. Полювання — це не просто спосіб здобути м’ясо. Це, насамперед, спілкування з природою, можливо, із дещо гострішими відчуттями, своєрідний спорт.

Жінкам не варто позбавляти себе цих відчуттів, слід сміливіше переступати через психологічні бар’єри і чоловічі перестороги, — резюмує Даша Онопрієнко.

Погода

Веселим олівцем

Кар26052020

— Вони сказали, що камуфляж мене повнить…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Брати наші менші

Брати01122017

Пухнаста улюблениця.

Фото Діани ОСОВСЬКОЇ. с. Волиця Андрушівського району.

Лінки