Фото з архіву Вадима ШАПРАНА.
Фото з архіву Вадима ШАПРАНА.

Сьогодні у селищі Новогуйвинському Житомирського району відбудеться красивий та незвичний обряд. Біля тамтешнього храму звучатиме молитва за… домашніх тварин. А опісля священик освятить коней на церковному подвір’ї.

Нині ця традиція майже забута. А ще сто років тому вона повсюдно існувала. 31 серпня — церковне свято Флора і Лавра. Наші предки дуже шанували їх і вважали цих святих захисниками домашньої худоби. Відтак щороку в останній літній день молилися за своїх тварин.

Кілька років тому цю традицію на Житомирщині відродив протоієрей Вадим Шапран, священик Свято-Яковлівського храму в обласному центрі. Він домовився із власниками кінного клубу, що в Новогуйвинському. «Тож щороку ми влаштовуємо це красиве духовне свято на честь Флора і Лавра, — розповів «Житомирщині» отець Вадим. — Я сідаю на коня і верхи разом з іншими рушаю до храму. Біля церкви коней вишикуємо в ряд. Я правлю молебень та читаю особливу молитву. Називається вона «Молитва на благословення отари». Опісля кроплю святою водою конячок та їхніх господарів. Ми повертаємося в стайню. Там коники отримують ласощі — їх, як правило, частують кавунами. Це для них — як для нас цукерки!».

А чому саме Флор і Лавр вважаються покровителями коней та інших хатніх тварин? «Вони були рідними братами і жили у ІІ столітті, — пояснює священик. — За переказами, після вбивства їх тіла кинули у криницю. Згодом в тих краях почався падіж коней. А в занедбаній криниці з’явилася вода. Коли тварин напували з неї — вони чудесним чином одужували. Відтоді Флор і Лавр є небесними захисниками коней. У день пам’яті цих святих на Русі здавна проводилися молебні за цих тварин — господарі приводили їх до стін храму, священики просто неба правили службу і кропили коней святою водою. Цей обряд мав оберігати коней весь наступний рік, аби вони справно допомагали людям в роботі».

Селяни молилися за своїх коней, корів, кіз чи овець, просячи в Бога захисту та здоров’я для худоби. Майже в кожній хаті була ікона святих Флора і Лавра. На ній, окрім цих святих, традиційно зображають ще й кількох коней.
Можливо, відроджена у Новогуйвинському ця духовна традиція з часом пошириться й на інші регіони нашого краю. І згодом таким самим звичним явищем, як освячення автомобіля, стануть серпневі молебні за домашню селянську худобу.

 

Погода

Веселим олівцем

Брати наші менші

Брати0611

У черзі за молочком.

Фотоусмішка Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки