Жінка, мати, берегиня,
Вірна донька України!
Низький уклін за відданість і силу,
Засіяну добром сердець
жагучу ниву!

В один із прекрасних літніх днів, 16 серпня 1938 року, в сім’ї службовця народилася нині глибоко шанована наша землячка — завідуюча літературно-меморіальним музеєм імені Лесі Українки, заслужений працівник культури України, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня Віра Омелянівна Римська.

Нелегкою була її життєва стежина. Зростала дівчинка разом зі старшою сестрою Раїсою в мальовничому куточку Поліського краю — с. Ясній Поляні Червоноармійського району (нині — Пулинського).

Дуже рано залишилась без батька. Друга світова війна забрала його в перший же рік. Невимовним болем відгукнулося це в серці матері, яка, незважаючи на скруту, намагалася з останніх сил підняти своїх донечок на ноги.
Ввічлива, чуйна і слухняна, Віра допомагала мамі та бабусі й з нетерпінням чекала вільної хвилинки, аби скоріше зануритись у неймовірно глибокий світ літератури. Творчість Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка та інших відомих письменників захоплювали дівчинку. Та неоціненним скарбом для себе виявила вона твори Лесі Українки.

У перший клас Віра пішла до Яснополянської семирічної школи. Закінчивши десятий клас вже у Червоноармійській середній школі, вона влаштувалася на роботу в місцевий колгосп «Вперед», одночасно навчаючись у Дубнівському бібліотечному технікумі.

З 1963 по 1970 роки Віра Омелянівна навчалася в Київському інституті культури. Працювала бібліотекарем: спочатку — в сільській, згодом — інспектором-методистом районної бібліотеки.

Згодом В.О.Римська переїхала до Новограда-Волинського. Тут їй запропонували очолити меморіальний музей Лесі Українки як філіал Житомирського обласного краєзнавчого музею. З превеликим бажанням та небаченим захватом жінка взялася до справи.

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в будинку, де народилася та зростала поетеса, був відкритий з нагоди 50-річчя з Дня її пам’яті 1 серпня 1963 року. У кімнатах представлені фотокопії, картини, меблі, особисті речі Лесі Українки.

Все своє життя Віра Омелянівна закохана в постать Лесі Українки, у її творчість, сміливість, мужність та мудрість. Тому й не дивно, що невеликий ошатний будиночок над Случчю став для Римської, немов новонародженою дитиною, яку плекає вона вже 55-ий рік поспіль.

Своєю титанічною працею Віра Римська й досі сіє в людських серцях зерно любові до рідного краю та славних і талановитих земляків. Власними руками вона створює нові цікаві експозиції в музеї. Невтомно шукає найтонші й маловідомі загалу ниточки з минулого письменниці, аби відтворити її життя до найменших дрібниць. А з якими захопленням і майстерністю Віра Омелянівна проводить екскурсії, організовує тематичні вечори, зустрічі, виставки, створює нові проекти! Чого лиш варте Міжнародне свято літератури і мистецтва «Лесині джерела», коли до Новограда-Волинського з’їжджаються тисячі прихильників творчості Лесі Українки й не лише з України, а й з усього світу.

Душу та серце Віра Омелянівна вклала в розвиток духовності нашої держави, за що була нагороджена орденом Княгині Ольги III ступеня, званням «Заслужений працівник культури України», грамотою «За подвижництво в культурі»; визнана лауреатом премії імені Лесі Українки обласного відділу Українського фонду культури; має численні районні відзнаки, є почесним громадянином Новограда-Волинського.

Багато зроблено й наукової роботи, зібрано близько 2000 експонатів основного фонду, видано 5 збірників наукових досліджень про творчість Лесі Українки, її життя в Новограді-Волинському. А музей, цей охайний та затишний будиночок, уже прийняв понад мільйон відвідувачів.

З нагоди ювілею від щирого серця вітаємо шановну Віру Омелянівну та бажаємо їй міцного здоров’я, довголіття, творчого натхнення, благополуччя, сімейного затишку. Ми пишаємося Вами, Вашими здобутками й досягненнями, заздримо Вашим енергійності, креативності, життєвому запалу та невичерпній енергії. Нехай всі Ваші задуми й мрії успішно здійснюються та приносять лише задоволення.

Дякуємо за Ваше добре серце, вмілі руки та безмежну любов до рідного краю! Низький Вам уклін!

З повагою, колектив Житомирського обласного краєзнавчого музею.

Погода

Веселим олівцем

Брати наші менші

Брати0611

У черзі за молочком.

Фотоусмішка Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки