Помічник лісничого Лугинського лісництва Віталій Чирков. Фото автора.
Помічник лісничого Лугинського лісництва Віталій Чирков. Фото автора.

 

Давно відомо, що лише із адаптованого до місцевих умов насіння може вирости здоровий ліс. Отож лісівники, як правило, намагаються заготовляти насіннєвий матеріал у власних угіддях. Після обробки і зберігання висаджують його у власних теплицях і розсадниках.

У Лугинському держлісгоспі, наприклад, надають перевагу вирощенню саджанців зі закритою кореневою системою, адже пагони при цьому ростуть швидше, мають високу схожість і «готові» у будь-який час переселитись на підготовлену лісопосадку.

— Такий метод — затратний, але більш ефективний, — пояснює помічник лісничого Лугинського лісництва Віталій Чирков. — Тепер у нас немає проблем — де взяти посадковий матеріал весною, літом або восени. Ми спорудили дві окремі теплиці. Більша займає площу 10 соток, менша — 3,5. Менша теплиця — сучасніша, вона була збудована у цьому році. Обидві — обладнані системою автоматизованого (туманного) поливу і майже не потребують дорегуляції з боку людини. Тут створений спеціальний дренаж для відведення води і накопаний спеціальний торф’яний грунт. Зараз у більшій теплиці «дозрівають» приблизно півмільйона саджанців, а в меншій — близько 200 тисяч, загалом — майже 700 тисяч. Таким чином ми перекриваємо власну потребу в посадковому матеріалі, бо в нас є ще декілька теплиць в інших лісництвах.

Нині майже у всіх теплицях домінує сосна, а дуб поки що вирощуємо в спеціальних розсадниках у відкритому грунті. Плануємо оновити найближчим часом все тепличне господарство, — підсумовує Віталій Чирков.

Для того, щоб мати сучасну насіннєву базу, треба налагодити й власну переробку насіння, особливо хвойних порід. У старому приміщенні обладнали сучасну шишкосушарку. Провели тут капітальний ремонт, встановили необхідне обладнання. Директор Лугинського держлісгоспу Юрій Васюхник стверджує, що до початку сушіння соснових шишок (січень-лютий) буде повністю змонтовано нове сушильне устаткування, що дасть змогу заготовляти відбірне насіння дерев хвойних порід, адаптоване до місцевих умов. Нині якраз на часі — заготівля шишок сосни. Кожне лісництво має свій план таких заготівель, а загалом Лугинський держлісгосп планує заготувати цьогоріч щонайменше 10 тонн шишок основних хвойних культур. З них буде «добуто» 100 кілограмів добірних насінин.

А ще в лісгоспі окремо заготовляють насіння дуба (жолудь) та деяких кісточкових — груші, яблуні, сливи, аличі. Ці допоміжні культури висаджуються у ділянках як протипожежні та для підгодівлі диких тварин і пташок. У сучасному лісі мають рости всі лісові культури, щоправда, у різних пропорціях.

 

Погода

Веселим олівцем

Фотоетюд

Фото07092021

Пауза.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки