Олександр Шевчук, директор Овруцького спецлісгоспу.
Олександр Шевчук, директор Овруцького спецлісгоспу.

Чи можливо в лісі порахувати всі дерева? Навіть за нинішніх «просунутих» технологіях зробити це можна лише приблизно. Більш­менш точний підрахунок можна провести хіба що на одному — двох гектарах, а якщо їх десятки тисяч?

З іншого боку, лісівники проводять постійний моніторинг якісних і кількісних показників стану лісових угідь на підпорядкованих територіях, а раз у 10 років кожен лісгосп запрошує кваліфікованих фахівців для проведення більш точної інвентаризації лісового ресурсу.

Такі фахівці, як правило, обходять кожен квартал, кожну ділянку лісу, визначають запаси, бонітет і повноту наявної деревини, затим розробляють необхідні планові лісогосподарські заходи на подальших 10 років.

Та ще складніше проводити ревізію лісових угідь у так званих «чорнобильських» лісгоспах, — на територіях, куди обмежується доступ людей. Один із них — Овруцький спецлісгосп, де ще декілька тисяч гектарів лісу забруднені радіонуклідами. До того ж, поруч — державний кордон, десятки відселених сіл і сотні гектарів невпорядкованих лісових самосівів.

— Незважаючи на деякі обмеження в господарській діяльності, ми все ж контролюємо ситуацію і знаємо запаси лісосировини на власних угіддях, навіть на забруднених площах, — стверджує директор ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове підприємство» Олександр Шевчук.

Лісовпорядкування тут проходить у належні терміни. Торік, наприклад, таксатори майже рік проводили польові обстеження у спецлісгоспі, обійшли практично всю його територію; визначили кількість і приріст деревини у кожному кварталі, середню повноту і висоту насаджень. Все це пораховано, проаналізовано і зафіксовано в документах.

Однак довкола лісгоспу за останні 20 років виросли значні площі так званих «диких» лісів, самосівів, які «облюбували» занедбані землі запасу і резерву, відселені території та необроблені паї. Є ліс, який взагалі ніде не обліковується і не має ні власника, ні розпорядника, бо виріс на «нічийній» землі, скажімо, на недооформлених земельних паях. При самовільних рубках дерев на таких площах правоохоронці навіть не знають, за яким законодавством винних притягати до відповідальності, як нараховувати втрати і заподіяну шкоду.

— Спочатку треба навести лад у земельній сфері, — продовжує розмову Олександр Шевчук, — провести повну інвентаризацію землі, визначити межі земельних ділянок та їх власників або розпорядників. І треба також вирішувати, можливо, на законодавчому рівні, подальшу долю цього «дикого» лісу. До речі, багато хто думає, що це — лісові угіддя спецлісгоспу, за якими ніхто не доглядає. Їх також потрібно для початку проінвентаризувати, порахувати, а самосівну деревину використати на користь держави. Лісівники готові надати в цьому допомогу, — пояснює директор Овруцького спецлісгоспу.

На жаль, подальша доля так званих «диких» лісів досі незрозуміла. Вони масово розрослись на територіях, які вразила радіація, залишили люди, а ті, котрі залишились там жити, не можуть обробляти аграрні угіддя.

Отож на них рясно проростає ліс. Скільки його? Який він? Що з ним далі робити? Відповідей поки що не існує.

Погода

Веселим олівцем

Кар11092020

Політичне телевізійне шоу.

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО

Фотоетюд

Лінки