Директор ДП «Ємільчинський лісгосп АПК» Юрій Прокопов.
Директор ДП «Ємільчинський лісгосп АПК» Юрій Прокопов.

Заборона експортних поставок деревини боляче вдарила по економіці багатьох лісопідприємств області — як державних, так і комунальних. Переповнений внутрішній ринок, на жаль, вже не в змозі переробити такі обсяги лісосировини, що нині заготовляють лісівники. Як результат — значне накопичення нереалізованої деревини на складах, падіння цін, напружене фінансово-економічне становище лісгоспів.

— Через необдумані, заполітизовані заборони і перестороги ми втратили багато постійних і солідних клієнтів, які купували у нас великі обсяги продукції, — жаліється директор ДП «Ємільчинський лісгосп АПК» Юрій Прокопов. — Отож зараз ми змушені реалізовувати деревину й дрібним приватним підприємцям, які купляють якусь там «в’язанку» дров на місяць і торгуються за кожну копійку цілими годинами. Дуже прикро, що в нас економіка є заручницею невиваженої й некомпетентної політики. А нам потрібно платити працівникам зарплату, віддавати державі належні платежі й податки, створювати нові лісопосадки, закуповувати сучасну техніку і т. п.

У цьому році лісгосп, наприклад, отримав дозвіл на розробку нової лісосіки головного користування і має гарні перспективи для збільшення обсягів виробництва. А ось куди подіти заготовлену сировину? Зараз думаємо над цим, ведемо активний пошук нових замовників по всій Україні, тим більше, що зрізати будемо традиційні для Полісся листяні породи — березу і вільху, попит на які ще тільки формується на внутрішньому ринку, — зазначає Юрій Прокопов.

Час від часу додає проблем лісівникам і Укрзалізниця через неритмічність її роботи та дефіцит вантажних вагонів. А торік залізничники взагалі закрили вантажний двір на станції Яблунець. Відновити його роботу не допомогли ні вимоги місцевих органів влади, ні прохання лісівників, ні звернення окремих народних депутатів України. Тепер вантажити ліс для залізничних перевезень ємільчинським лісівникам доводиться на станції Ушиця, що в Коростенському районі. А це — значні додаткові витрати, які лягають на собівартість виробленої продукції.

— Ми весь час намагаємось налагодити чітку логістику перевезень, витрачаємо на це великі кошти, але не завжди отримуємо бажаний результат, — пояснює Юрій Петрович. — Бо, знову ж таки, це не від нас залежить. Кого сьогодні в державі цікавить, що вже до кінця цього року частина лісгоспів області можуть стати нерентабельними, бо вони не в змозі продати на внутрішньому ринку заготовлену лісопродукцію. Зараз на складах лісгоспів області накопичились тисячі кубометрів нереалізованої деревини, яка поступово псується, стає трухлявою. А це ж — підприємства державної і комунальної власності. Скільки втратять державний і місцевий бюджети від можливої їх зупинки? Сотні мільйонів гривень!

еяким нашим політикам варто було б повчитись у європейських сусідів, у тих же поляків чи у білорусів, як ефективно управляти лісовим ресурсом. Там уміють рахувати національні вигоди. А в нас — одні крайнощі: то масово ліс продаємо за кордон, то взагалі забороняємо його експорт.

У нашій державі вже, мабуть, немає кому навіть правильно порахувати економічні вигоди і втрати, тому й доведена до стагнації практично вся лісова галузь.

 

Погода

Веселим олівцем

Кар18102019

— Тату, що це ти за жахи дивишся?— Вечірні новини…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО

Фотоетюд

Фото18102019

Осінь щедра на врожай.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки