У місті Житомирі проблема побутових відходів поки не є такою загрозливою, як, скажімо, у Львові чи деяких інших великих містах України. З іншого боку — не є вона і до кінця врегульованою, бо, скажімо, прибирається і вивозиться сміття не завжди своєчасно. А з січня 2018 року відповідно до статті 32 Закону «Про відходи» Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на: придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Отож уже більше року сміття необхідно не лише збирати, вивозити та утилізувати, але й сортувати. Як це робиться зараз в обласному центрі?

З приводу цього наш кореспондент зустрівся із заступником Житомирського міського голови Сергієм Кондратюком і попросив розповісти про деталі.

— Треба, мабуть, врахувати два важливих моменти: початковий етап самого збору сміття і кінцевий, тобто його утилізацію або переробку, — відразу уточнив Сергій Миколайович. — У місті Житомирі, як відомо, поки що немає заводу із сортування або спалювання відпрацьованих побутових відходів. Навіщо їх зараз глибоко сортувати, якщо однак доведеться все на полігоні утилізувати?

—Але ж новим законодавством передбачено, щоб все сміття, що вивозиться на полігон, було вже відсортованим...

— Так. Та це можна зробити і на спеціальній сортувальній лінії, а не лише на початковому етапі. Існують різні варіанти утилізації відпрацьованого сміття. Його можна переробити або спалити, отримавши багато теплової енергії. Якщо, скажімо, сміття спалюють, то чи потрібно його перед цим так ретельно сортувати?

— Однак у Житомирі його не переробляють і не спалюють.

— В цьому і проблема, що в обласному центрі поки що діє стара система вивезення й утилізації побутових відходів. А найбільш вразливе її місце — полігон, куди звозиться сміття. Він був створений у 1957 році на місці відпрацьованого кар’єру. Тоді ще не існувало таких екологічних стандартів і санітарних норм, які необхідні сьогодні. Зараз житомирський полігон вкрай переповнений, хоча й може поки що приймати деяку кількість твердих побутових відходів. Та він вже давно не відповідає еколого­санітарним вимогам і викликає обґрунтовану критику екологів та обурення тих житомирян, які мешкають по сусідству. Однозначно — його потрібно закривати. Та організовувати нове сміттєзвалище десь на околиці міста ми також не будемо. Треба враховувати європейський досвід, адже там існують інші стандарти і класифікація сміття. У європейських країнах до сміттєвих баків ніхто будівельний бут, цеглу і щебінь не кидає. Бадилля, гнила картопля і всілякий хмиз із городів також побутовими відходами не вважаються. А в Житомирі із цим — ціле екологічне лихо, бо з приватних обійсть дуже часто викидають різноманітне бадилля прямо на вулиці або на автотраси. Ніхто й не думає його компостувати. Будівельними рештками у нас забиті майже всі сміттєві баки, хоча його повинні вивозити на полігон самі будівельники.

— Та процес роздільного збирання сміття є невідворотним і це прописано в Законі «Про відходи».

— Як і належить, ми цим почали займатися із січня 2018 року. На різних майданчиках у Житомирі вже встановлено близько півтисячі спеціальних контейнерів із написами: «скло», «папір», «пластик», «метал». Ми почали привчати жителів міста до роздільного збирання побутових відходів, хоча результати поки що — маловтішні. Потрібно, мабуть, більше зусиль і більше часу, бо громадяни часто скло кидають у баки із написом «папір» і навпаки. Низька культура людей — нині, на жаль, найголовніша проблема.

— Що робить влада міста, щоб здолати сміттєву проблему, не допустити такої ситуації як у Львові?

— Плануємо збудувати сміттєпереробний завод. Вже прийняті відповідні рішення і виділена земля для спорудження такого підприємства. Воно має з’явитися у найближчій перспективі на вулиці Параджанова. Зараз розробляються техніко­економічне обґрунтування і проект цього заводу. Фірма, яка займається його спорудженням, запевняє, що це буде підприємство європейського рівня, забезпечить глибоке сортування 90% всіх побутових відходів і лише 10% зовсім «некондиційних» рештків будуть піддаватись утилізації.

А що стосується культури наших громадян, то це — справа часу, розуміння і навички, як відомо, приходять поступово.

Як тільки з’явиться сміттєпереробний завод, буде вдосконалюватися вся інфраструктура сміттєзбирання: майданчики, баки і транспорт, що вивозить відходи. Будуть підвищуватися й вимоги до людей, які це сміття викидають. Поки що ми рідко штрафуємо мешканців міста, які сміття не сортують, хоча Закон «Про відходи» дозволяє це робити. Нагадаю, що штрафи ним встановлено в розмірах від 360 до 1800 гривень. Але як тільки в місті з’явиться сміттєпереробний завод, створиться чітка система роботи із відходами, вимоги до мешканців, які смітять, стануть суворішими.

Погода

Веселим олівцем

Кар11022020

— А це — кращі працівники державної продовольчої бази: крадовщик Щур і товароїд Свинарська.

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Лінки