Микола Єфімчук, голова Новоград-­Волинської райспоживспілки.
Микола Єфімчук, голова Новоград-­Волинської райспоживспілки.

Минулий рік для більшості підрозділів обласної системи споживчої кооперації був напруженим. Прогнозні показники довелося виконувати в умовах жорсткої конкуренції, підвищеної інфляції та незбалансованого споживчого ринку. Отож стабільність не була доброю прикметою для всіх кооператорів області.

Як і позаторік, без збитків спрацювала Новоград-Волинська райспоживспілка, вона навіть дещо посилила свої торгові позиції в районі, вдосконалила структуру та продовжила модернізацію торгово-виробничих приміщень у райцентрі, навколишніх населених пунктах.

– Передбачаю, що 2019 рік буде теж непростим, бо напланували багато. Хочемо, насамперед, комп’ютеризувати більшість наших магазинів, — ділиться планами голова правління Новоград-Волинської райспоживспілки Микола Єфімчук. — Треба закупити необхідне комп’ютерне обладнання, програмне забезпечення, а головне — знайти кваліфікованих спеціалістів. Потрібно капітально переоснастити більшість торгових підприємств.

Зараз у системі райспоживспілки задіяно 12 окремих споживчих товариств, 7 із яких є досить великими. Великомолодьківське, Грудівське та Несолонське споживчі товариства у 2018 році спрацювали із позитивним результатом. За останній час нам вдалося модернізувати й оновити чимало торгових підприємств, зокрема, у Яруні та Пилиповичах створили маркети. На черзі — капітальне оновлення кооперативних магазинів у Старій Романівці та Брониках.

У магазинах, які мають перспективи вагомого товарообігу, формувати асортимент і потоки товару без комп’ютера нині дуже складно, бо комп’ютерна програма це здійснює чітко і швидко. А на екрані добре видно, що продається за три дні, що — за місяць, а що може й півроку на полицях лежати. Зрозуміло, реагування має бути адекватним на такі випадки: проводиться детальний аналіз, змінюється націнка на товар, регулюються терміни продажу і т. п. Але потрібно залучити до роботи підготовлених фахівців. Зараз комп’ютер купити простіше, аніж знайти висококваліфікованих спеціалістів, — каже Микола Васильович.

Нині в загальній структурі Новоград-Волинської райспоживспілки — 77 закладів торгівлі, 10 із яких — в ефективній оренді. Як правило, орендують кооперативні магазини в селах колишні працівники районної системи кооперації, які з різних причин звільнилися з роботи або вийшли на пенсію. Вони добре знають потреби місцевих жителів, давно налагодили з ними ділові стосунки, тому й працюють рентабельно, орендну плату вносять вчасно. З іншого боку — сільський споживач стає все більш вибагливим. Насамперед, він хоче, щоб асортимент товарів у сільському магазині був таким, як у великих міських маркетах, щоб ціни були поміркованими і «підйомними».

Сьогодні й традиційні ринки споживання різко змінюються. Якщо раніше в селах кооператори заготовляли м’ясо, молоко, яйця і овочі, то тепер — навпаки: все більше завозять туди ковбас, яєць і молочної продукції. Все популярнішими у жителів села стають будівельні товари, сучасна побутова техніка. Кооператори стверджують, що готові виконати будь-яке товарне замовлення сільських споживачів. Аби тільки заявки надходили вчасно.

Погода

Веселим олівцем

Кар11022020

— А це — кращі працівники державної продовольчої бази: крадовщик Щур і товароїд Свинарська.

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Лінки