Лугинський селищний голова Петро Мельник та його заступник Віктор Давидюк (ліворуч) за обговоренням назрілих проблем.
Лугинський селищний голова Петро Мельник та його заступник Віктор Давидюк (ліворуч) за обговоренням назрілих проблем.

У 2016 році в Лугинському районі 5 територіальних громад об’єдналися в одну. Це — Лугинська селищна, Красноставська, Будо-Літківська, Остапівська і Калинівська сільські ради.

Що встигли зробити за півтора року? Насамперед, сформували структуру управління: постійні депутатські комісії та виконавчий комітет. Згодом до Лугинської ОТГ додалися ще 8 сільських і Миролюбівська селищна ради. І тепер громада об’єднує 40 населених пунктів, представлених 38 депутатами. Процес формування Лугинської об’єднаної територіальної громади ще не завершився, адже Бовсунівська і Повчанська сільські ради теж прийняли рішення про приєднання, а Липницька і Літківська сільради ще визначаються зі своїм подальшим статусом. Якщо й ці дві сільські громади вирішать приєднатися до Лугинської ОТГ, то в Лугинському районі буде діяти лише одна ОТГ — Лугинська.

— Неодночасне об’єднання сільських рад вносить деякий розлад у роботу ОТГ, — зазначає Лугинський селищний голова Петро Мельник, — адже доводиться часто коригувати бюджет ОТГ. А коштів не завжди вистачає. Основне джерело власних надходжень — це податок з доходів фізичних осіб, у минулому році його ми отримали близько 18 мільйонів гривень і 3,5 мільйона надійшло нам із Держбюджету як субвенція на розвиток інфраструктури для жителів, які проживають у селах. Отримали ми і субвенцію на соціально-економічний розвиток за сприяння народного депутата України Володимира Арешонкова. За неї ми змогли купити новий рентген-апарат (2,5 млн. грн.) для районної лікарні.

Сподіваємося на таку ж допомогу і в цьому році. Відчутну фінансову підтримку маємо і з обласного бюджету за сприяння депутата обласної ради Андрія Озерчука.

Але ми шукаємо й додаткові джерела фінансових надходжень для повноцінного функціонування об’єднаної громади, хоча у нас, на Поліссі, на жаль, ці можливості значно менші, ніж у промислових регіонах, — розповідає голова Лугинської ОТГ.

І все ж тепер в об’єднаної громади наявні й потенційні фінансові можливості відчутно зросли. Це дозволяє намічати досить серйозні плани. Торік, наприклад, Лугинська ОТГ закупила на більш як 3 мільйони гривень декілька одиниць комунальної техніки, адже Лугини — єдиний райцентр в області, де відсутня каналізація і всі відходи та нечистоти треба вигрібати та виводити за межі населеного пункту. Отож довелося придбати новий асенізатор, сміттєприбиральну машину і трактор для прибирання вулиць. Було створене комунальне підприємство «Полісся», яке й отримало цю техніку. І тепер в Лугинах стало помітно чистіше. Хоча каналізаційні мережі в селищі однак треба будувати і депутати думають, як це зробити.

Та ще більших витрат потребує благоустрій сільських населених пунктів, що приєдналися до громади. Надважливі проблеми — інфраструктурні: сільські дороги, освітлення вулиць, утримання споруд і приміщень соціальної сфери. Об’єднана громада планує ремонт шляхів місцевого значення вже найближчим часом.

Це — лише частина назрілих проблем. Вже виникла необхідність реорганізувати та частково оптимізувати сферу освіти, місцеву медицину, окремі соціальні заклади.

Заступник Лугинського селищного голови Віктор Давидюк стверджує, що це — найскладніший напрямок роботи для ОТГ, адже такі зміни найбільше зачіпають «за живе» жителів сіл. Потрібно добре все зважити, порахувати і головне — переконати людей, що це для них, для їх дітей буде перспективніше і краще. Декілька малокомплектних шкіл, за словами керівників ОТГ, із часом доведеться закрити, а дітей підвозити шкільним автобусом до Лугинської гімназії. На жаль, кількість дітей у селах району не збільшується, а подекуди й зменшується. Значних капіталовкладень та уваги потребує охорона здоров’я, яка також реформується: первинна її ланка вже переходить на утримання місцевих громад, а центральна районна лікарня ще фінансується із Державного бюджету.

А поки процес об’єднання громади не завершено і відсутній її об’єднаний бюджет, то більшість нагальних проблем депутатам і керівникам ОТГ доводиться вирішувати, як кажуть, «у ручному» режимі.

Погода

Веселим олівцем

кар16082019

— Я тобі покажу, як красти, негіднику!— Покажіть, дядечку, покажіть. А то мене вже тричі ловили…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фото09082019

В гостях у троянди.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки