Директор ДП «Радомишльський лісгосп АПК» Олександр Крейс.
Директор ДП «Радомишльський лісгосп АПК» Олександр Крейс.

Щоб виростити добротний ліс, необхідні десятиліття наполегливої праці. Для того, щоб зібрати гарний врожай зернових, треба працювати півроку, щоб створити продуктивне молочне стадо, потрібно приблизно 5 років, а щоб зрізати зрілу сосну, необхідно чекати щонайменше 70 років, а дуб — 100.

17 років тому було організоване обласне об’єднання «Житомироблагроліс» і його структурні підрозділи у районах області. До його складу, як відомо, увійшли розкидані по всіх населених пунктах області малопродуктивні колишні колгоспні ліси, які довелося тривалий час приводити до належного стану. Але 15 — 20 років для високоякісного лісовідновлення — термін невеликий, за цей час можна створити хіба що добротні лісопосадки.

ДП «Радомишльський лісгосп АПК» за площею — найменший у «Житомироблагролісі», він розмістився на площі 12,4 тисячі гектарів. Але навіть така, за лісовими мірками, невелика територія потребує систематичного впорядкування, поступової заміни другорядних, низькорослих порід швидкоростучими і продуктивними.

— Над створенням високоякісної структури лісів треба працювати постійно, — пояснює директор ДП «Радомишльський лісгосп АПК» Олександр Крейс. — Останнє лісовпорядкування в лісгоспі проводилося у 2015 році виробничим об’єднанням «Укрдержліспроект». Картографічною основою для складання лісовпорядних планів стали державні акти на право постійного користування земельними ділянками, а для таксації деревостанів використовувалися ортофотознімки 2007 року. Таким чином, нам вдалося визначити пріоритети та стратегію «радикального» лісовідновлення на найближчі роки, — зазначає Олександр Казимирович.

Нині у лісових угіддях Радомишльського лісгоспу АПК домінує сосна (63,3%), далі — вільха чорна (16,5%), береза повисла (16,3%) і зовсім незначні насадження дуба. А сосна — це одночасно пріоритет і головний біль для лісівників, адже на поліських пісках окрім сосни важко виростити повноцінні насадження інших порід.

Та соснові ліси зараз тотально знищує короїд. Через потепління і часті посухи соснові насадження недоотримують вологу, рух живиці в стовбурах знижується, це послаблює захисні можливості хвойних дерев, тож надто швидко вони стають жертвою шкідників. У чистому вигляді соснові насадження радомишльські лісівники вирішили не створювати, а віддали перевагу змішаним лісопосадкам, коли одночасно висаджуються, скажімо, 5 рядків сосни і 5 рядків берези.

Захоплення монокультурами, як раніше, сьогодні неприйнятне, — стверджують фахівці лісової галузі. Треба вирощувати переважно змішаний ліс, він краще протистоїть пожежам, хворобам і менше вражається шкідниками.
Зрозуміло, що порівняно «молодому» лісгоспу треба садити більше молодого лісу. Цьогоріч у ДП «Радомишльський лісгосп АПК» планують створити нові лісопосадки на майже 80 гектарах.

А є ще резерви, це землі запасу місцевих сільських рад, які давно самозаліснились і керівники лісопідприємства мають бажання взяти їх у постійне користування, оформивши необхідні погодження і здійснивши нормативні процедури. Радомишльські лісівники дотримуються головного принципу: «Більше садити, аніж рубати».

Погода

Веселим олівцем

Кар09042019

— О, вельмишановний володарю пляшки, дозволь мені переселитися у неї!..

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фотоетюд09042019

Розквітла форзиція.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки