Нині ПАТ «Коростенський кар’єр» — «кар’єр­-мільйонник». За результатами 2017 року сумарний обсяг видобутку гранітів тут сягнув 1 мільйона 250 тисяч тонн (найбільше було видобуто лише у 1988 році — майже 1 мільйон 600 тонн).

Проте були й гірші часи: у 1991 — 96 роках кар’єр взагалі не працював, виробництво щебеню занепало і лише прихід нових ефективних інвесторів урятував його від повного краху. Великі кошти довелося вкладати у модернізацію підприємства, адже перший кам’янодробильний цех був тут збудований у 1960 році. Він настільки «спрацювався», що його довелося взагалі демонтувати. Зараз працює лише друга кам’янодробильна лінія загальною потужністю виробітку 1 млн. тонн.

У 1996 році новий інвестор, компанія «Юнігран», капітально модернізувала основні виробничі цикли видобутку гранітів, закупила нове обладнання і устаткування для подрібнення каменю на щебінь. Виробничі потужності заводу знову поступово стали зростати.

— Збут продукції зараз жорстко регулює ринок, — пояснює голова правління ПАТ «Коростенський кар’єр» Олександр Ярмолюк. — Ми реально можемо більше видобувати гранітів і переробляти їх на щебеневу продукцію, але значно важче її реалізувати. Плануємо збільшити обсяги виробництва шляхом модернізації діючих потужностей та закупівлі нового устаткування. Нині реалізація щебеню здійснюється переважно українським споживачам і частково експортується у сусідню Республіку Білорусь, ще декілька років тому більша частина продукції реалізовувалась на ринку Росії. Чимало проблем додає залізниця через дефіцит вагонів, який значно гальмує роботу кар’єру. І хоча попит на щебінь із настанням теплих днів знову зростає, не вистачає рухомого складу, тягової частини, щоб його вчасно вивезти і доставити замовникам. Через таку розладнану логістику ми не можемо працювати на повну силу, — зазначає керівник підприємства.

Але не лише кількісні показники хвилюють сьогодні інвесторів ПАТ «Коростенський кар’єр». Потрібно більш наполегливо працювати над якістю щебеню, над його асортиментом. Найближчі до нас європейські сусіди — Польща і балтійські країни — використовують щебеневу продукцію зовсім інших фракцій і рано чи пізно українським виробникам треба буде перелаштуватися на виготовлення фракційного щебеню, який відповідатиме європейським стандартам. Коростенські «щебеневики» вже до цього готуються, проводять необхідну сертифікацію, вивчають попит потенційних партнерів.

Потужність Коростенсько-­Стремигородського родовища становить 14,5 мільйона кубометрів граніту і ще стільки ж приблизно є недорозвіданого. Цих запасів вистачить ще на 50 років, при нинішніх темпах роботи. Треба також зазначити, що граніти Коростенсько­Стремигородського родовища відомі своєю якістю і твердістю, твердість породи тут сягає 1600 одиниць (середня по регіону становить 1200 — 1400 одиниць). Якщо говорити більш точно, то коростенський щебінь нині відповідає всім нормам ДСТУ: високою морозостійкістю, вмістом пиловидних частин до 1% та має радіаційність І класу. Він широко використовується і в дорожньому, і в житловому будівництві, його масово закуповують майже всі великі будівельні компанії та організації, містобудівні підприємства, залізниця і навіть власники приватних будівель для ремонтних робіт. Нещодавно тут налагодили випуск зовсім нової продукції — сухої гранітної посипки (фракція 0,63­2,0). Цю унікальну продукцію випускають лише у Коростені, вона широко використовується для виготовлення рубероїдів, бітумних черепиць і покрівель сучасного типу. Тому набуває великої популярності як в Україні, так і в багатьох європейських країнах. Відома «Юнігранівська» плитка також виробляється із коростенської гранітної сировини.

За останні 3 роки підприємство не лише стабілізувало роботу, а й значно поліпшило свій імідж надійного партнера, одного з кращих працедавців і платників податків у м. Коростені.
ПАТ «Коростенський кар’єр» займає 5­те місце з наповнення місцевого бюджету. Тут створено більше 200 робочих місць, підприємство працює у три зміни. Середня заробітна плата нині тут становить 10100 гривень, хоча дефіцит кваліфікованих кадрів відчувається постійно.

Великі кошти на кар’єрі вкладають у модернізацію виробничих процесів, закупівлю нової техніки й устаткування, адже робота на кар’єрі — нелегка, а часом і небезпечна. Існує цілий ряд вимог щодо охорони довкілля та умов праці через підвищені шум і запиленість виробництва. Влітку тут 24 години на добу поливають всі дороги — до найближчого житла, робітникам видаються форма спецзахисту і посилене харчування. Тут закуплено чимало сучасної техніки, яка поступово полегшує працю робітників. Значні кошти виділяються і на соціальні програми.

Погода

Веселим олівцем

Кар15032019

— А вчора моє ребро заявило, що я сиджу їй у печінці…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фотоетюд19022019

Хоч трохи тепліше.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки