Директор ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Олександр Шевчук.
Директор ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Олександр Шевчук.

Всі ми знаємо, що основне призначення лісу — це задоволення естетичних та економічних потреб населення, це і гарний відпочинок у лісопаркових зонах, і оздоровлення у санаторно­курортних комплексах, і продукція деревопереробних заводів та, звичайно, походи до лісу за грибами, ягодами, лікарською сировиною. Але є ще одне призначення лісових угідь — захисне. Його добре прослідкувати на прикладах Овруцького спецлісгоспу, в структурі якого нині налічується 5 лісництв: Борутинське, Виступовицьке, Ситовецьке, Журбенське і Коптівщинське. Територія останнього охоплює Словечансько­Овруцький гранітно­кварцитний кряж із густою мережею ярів. Тут розміщені лісові захисні насадження і крім охоронно­захисної та рекреаційної діяльності ніякі інші роботи не проводяться, тому з економічного боку лісництво є для лісгоспу збитковим, але природну важливість і значимість тутешніх насаджень важко переоцінити.

Сам кряж — це своєрідне гірське підвищення, утворене із лесових грунтів, які піддаються ерозії. І якщо на таких територіях відсутній ліс, то вони швидко вкриваються глибокими ярами. Згодом такі землі стають непридатними для сільськогосподарського виробництва і навіть небезпечними, оскільки утворюють не завжди видимі провалля. Отож серйозну загрозу водна ерозія несе й самому існуванню унікальних ландшафтів та біорізномаїттю Словечансько­Овруцького кряжу.

Наприкінці 60-­их років минулого сторіччя було прийнято державне рішення про створення тут гідролісомеліоративної станції, яка займалася захистом ´рунтів кряжу: створенням захисних валів, запруд, водоскидів та залісненням. Тоді за 10 років було заліснено близько 4 тисяч гектарів вразливих до ерозії земель, побудовано 112 км водозатримуючих і водовідвідних валів, 5 км водовідвідних каналів, 18 лотків­швидкотоків зі збірного залізобетону, 50 трубчастих водоскидів, 204 трубчастих водовипуски на валах, 29 кам’яних загат, майже 200 дворядних тинних загат, які були на балансі колективних сільськогосподарських підприємств, а доглядом і охороною яких займались працівники Норинської ГЛМС. Тепер, на жаль, гідролісомеліоративної станції вже немає, а захисні ліси та споруди із металевих конструкцій залишилися. Причому, останні користуються великим попитом у крадіїв заліза.

— Зараз ці захисні лісові насадження та споруди знаходяться на повному «утриманні» лісівників, — розповідає директор ДП «Овруцьке спеціалізоване господарство» Олександр Шевчук. — Колектив лісництва займається охороною і захистом не тільки захисних насаджень, а й усіх протиерозійних гідротехнічних споруд. Таким чином окреме лісництво Овруцького спецлісгоспу здійснює охорону великої території Словечансько­Овруцького кряжу, природної перлини Полісся.

Погода

Веселим олівцем

Кар19032019

Красива, в тренді, молода.Всі знають, що вонаСторічний відзначає ювілейІ радує новинами людей!

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фотоетюд19022019

Хоч трохи тепліше.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки