Голова Довбиського споживчого товариства Лілія Заброцька (ліворуч) та кухар кафе «Адоніс» Ліна Багінська.
Голова Довбиського споживчого товариства Лілія Заброцька (ліворуч) та кухар кафе «Адоніс» Ліна Багінська.

В останні роки кооператори Баранівського району серйозно зайнялися модернізацією матеріально­технічної бази своїх магазинів, кафе, ресторанів, ринкового господарства. На ці цілі було спрямовано більше 2­ох млн. грн. Вже зроблено капітальний ремонт ресторану «Бутон», центрального гастроному в Баранівці, споруджено окремі торгові павільйони на кооперативному ринку. Дійшла, як кажуть, черга й до сільських споживчих товариств, де цьогоріч треба встановити енергоефективне опалення, замінити старі вікна і двері, змонтувати кондиціонери та інше сучасне обладнання.

Поступово змінюють кооператори і напрямки діяльності, відкривають нові «ніші» на ринках торгівлі й послуг, більш гнучко реагують на запити населення. Скажімо, Довбиське споживче товариство Баранівської райспоживспілки зараз має 7 підприємств торгівлі і 3 підприємства громадського харчування, які передані в оперативну оренду 21 підприємцю. А в угодах оренди прописано пункти, які зобов’язують орендаторів не лише бережливо використовувати кооперативне майно, а й поліпшувати його, проводити поточні ремонти і т. п. Щороку в модернізацію та оновлення основних виробничих фондів тут вкладаються чималі кошти.

— Треба розуміти, що майже всі наші орендатори — це колишні працівники споживчого товариства і пайовики, які стали приватними підприємцями, — розповідає голова правління Довбиського СТ Лілія Заброцька. — Вони також зацікавлені в тому, щоб приміщення, в яких працюють (торгують), були сучасними, просторими і комфортними. На даний час у нас, наприклад, немає жодного приміщення, де б не стояли металопластикові вікна. У 2018 році ми плануємо замінити всі старі дерев’яні двері та зайнятися капітальним ремонтом споруд за визначеним графіком.

Нині Довбиське споживче товариство охоплює торговими послугами селища Довбиш і Мар’янівку, де в кооперативних магазинах реалізуються товари продовольчої та промислової груп, а також будівельні, парфумерні вироби та побутова хімія. А в центрі Довбиша кооператори надали приміщення в оренду для приватної перукарні, про це їх попросили депутати селищної ради. Тепер у Довбиші є де зробити і манікюр, і зачіску, і поголитися, а кооператори, у свою чергу, мають 24 тисячі гривень на рік орендної плати.

Ветеран кооперації із 47­річним стажем Валентина Туровська за прилавком.
Ветеран кооперації із 47­річним стажем Валентина Туровська за прилавком.

— Ми поступово відмовляємося від наших традиційних напрямків діяльності, зокрема, таких, як заготівля, тому що вона у більшості випадків — збиткова, — пояснює голова правління Баранівської райспоживспілки Микола Починок. — Зате надаємо нові послуги, здавалося б, і не характерні для споживчої кооперації. Скажімо, послуги перукарні, ремонт взуття, ксерокопіювання, надання в оренду торгових залів. Хоча, якщо заглянути глибше в історію кооперації, то ці послуги кооператори надавали сільському населенню ще у 30 — 60­их роках минулого сторіччя і тепер ми їх знову відновлюємо. Займаємо ті сфери, куди не хочуть йти наші конкуренти, де незначні прибутки, бо у сільських людей, як відомо, грошей небагато. А для кооператорів сільське населення — традиційний партнер і ми з ним, як і раніше, знаходимо взаємовигідні стосунки, — наголошує Микола Петрович.
Саме за таких умов і завдяки цим традиційним стосункам сьогодні виживає сільська кооперація.

Погода

Веселим олівцем

Кар18012019

— Галю, а пам’ятаєш, як я зі школи додому твій портфель носив?

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фотоетюд28122018

Сніжок випав!

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки