Команда СРТР — чемпіон м.Житомира 1928 року. Другий зліва — Сергій Павшин, четвертий зліва — Вадим Снетенчук, шостий — Дмитро Демб.
Команда СРТР — чемпіон м.Житомира 1928 року. Другий зліва — Сергій Павшин, четвертий зліва — Вадим Снетенчук, шостий — Дмитро Демб.

 

Батьківщиною сучасного футболу називають Англію. Перший кубок з футболу англійці розіграли у 1871 році. А наприкінці ХІХ століття футбол вже заполонив країни майже усієї Європи, що дало змогу в 1904 році створити Міжнародну федерацію футболу (ФІФА).

Футбол в Україну «завезли» англійські моряки та чеські спеціалісти. Не останню роль у поширенні футболу на українських землях відіграли чеські переселенці. Якщо англійці сповідували жорсткий футбол, то чехи грали в елегантний, технічний, красивий футбол.

1911 рік став роком заснування Київської футбольної ліги, яка відіграла важливу роль в організації Всеукраїнського футбольного союзу, заснованого в 1912 році.
Коли зародився житомирський футбол? На жаль, в архівних документах цього поки що остаточно з’ясувати не вдалося. Можливо, у футбол уперше почали грати в Бердичеві, починаючи з 1908 року.

У 1910 році з Риги до Житомира перебрався викладач гімнастики чех Максиміліан В’ячеславович Фреліх. Завдячуючи йому в 1911 році організовуються футбольні команди у І та ІІ житомирських чоловічих гімназіях. Футбол швидко поширюється серед учнів інших навчальних закладів Житомира. За збірну І гімназії виступав Михайло Усанович, у майбутньому видатний вчений, академік, дійсний член Академії наук Казахської РСР, винаходи якого нині широко застосовують у мобільному зв’язку, лазерній техніці.

Лихоліття Першої світової та Громадянської воєн не дозволяли розвивати спортивну справу. Однак і тоді спортивне життя Житомира та невеличких містечок губернії не вщухало. Вирували і футбольні пристрасті. У 1917 році збірна Житомира зустрічається з командою Бердичева і перемагає бердичівлян з рахунком 6:2. Матч відбувався у Бердичеві. Це поки що один із перших відомих результатів. На вільних майданчиках Житомира продовжували суперничати гімназисти І та ІІ гімназій. До них приєднувалися учні комерційного училища Н.Ремезової та інших навчальних закладів. У серпні 1920 року розпочав свою роботу губернський всевобуч, що дало змогу значно поліпшити спортивно-масову роботу серед населення. Створення спортивних клубів та спортивних гуртків у Житомирі, Овручі, Андрушівці, Новограді-Волинському, Бердичеві, а пізніше — в Коростені, Малині, Коростишеві, Радомишлі, Олевську, Мирополі та багатьох інших містечках і селах сприяло поширенню футболу.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 10 червня 2022

Команда «Автомобіліст» (Житомир) — чемпіон України 1967 року.
Команда «Автомобіліст» (Житомир) — чемпіон України 1967 року.

 

 

Брати наші менші

Брати08122017

 

Хазяїн кудись поїхав — і так довго його немає...

Фото Сергія ЛИПКА.

Лінки