Історія розвитку баскетболу нашої області має багато яскравих сторінок. Зародився цей вид спорту на Житомирщині у 1924 році. У Бердичеві його започаткували брати Андрій та Сергій Павшини, у Житомирі — Вадим Снетенчук, перший житомирянин, котрий став членом збірної команди України, рекордсменом України з легкої атлетики 1922 — 1929 років.

Перший офіційний баскетбольний матч відбувся влітку 1924 року під час проведення І Бердичівської олімпіади. Тоді чоловіча збірна міста перемогла команду ІІІ Кавалерійської дивізії з рахунком 13:2. За збірну Бердичева виступали брати Павшини, Лернер, Ватник, Вітензон, Дербамдікер. Жіноча збірна команда Бердичева у складі Карпінської, Овсянникової, Калашникової, Очкурової та Павшиної були чемпіонами Київської губернії і, як стверджують деякі джерела, навіть чемпіонами України.

Найбільшого поширення баскетбол набув у 1928 році. Лише у Житомирі налічувалося 19 баскетбольних команд. Грали в баскетбол у Новоград-Волинському, Коростишеві, Радомишлі, Баранівці, Мархлевську (Довбиш). Відомі результати багатьох змагань. Так, зокрема, зустріч жіночих команд Радомишля і Коростишева, які змагалися на ІІ спартакіаді Волині 1928 року, закінчилася з рахунком 0:0, що свідчить наскільки низьким був технічний рівень гравців. У тому ж році житомиряни з рахунком 11:5 у товариському матчі перемогли збірну Києва.

У 1936 році «житомирські спартаківці» стали срібними призерами Київської області (Житомирська округа входила до її складу). Чергового успіху було досягнуто лише в 1947 році. Тоді на першості України збірна команда області у складі Петра Хаймзона, Михайла Лапутька, Дмитра Ерліха, Юрія Чернявського, Михайла Шкловера та Михайла Голубинського виборола восьме місце серед 25 команд. Із відкриттям у 1948 році відділення баскетболу в Житомирській ДЮСШ розпочалася нова сторінка розвитку баскетболу на Житомирщині. Під керівництвом Едуарда Бочковського була створена досить сильна команда (пізніше її тренуватиме Георгій Демб). Найбільшого успіху зі складу тієї команди досягли чемпіон світу Геннадій Чечуро та Ігор Турчин. Правда, Ігор Євдокимович змінив спеціалізацію і досяг найвищих вершин в якості тренера з гандболу та був визнаний найкращим у світі тренером ХХ століття.

Безумовно, значний внесок у розвиток чоловічого баскетболу вніс Петро Хаймзон, а жіночого — заслужений тренер України Георгій Демб. За останні десятиліття все популярнішими стають змагання різних рангів серед ветеранів. Понад 20 років існує ветеранський баскетбол у Житомирі. Наші ветерани, в основному колишні вихованці Петра Хаймзона та Георгія Демба, досягають значних успіхів не лише на всеукраїнських, а й багатьох міжнародних змаганнях.

Погода

Веселим олівцем

Кар03072020

— Борю, ти цим брязкальцем лише псуєш дитині слух. Ось візьми скарбничку і тряси нею…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Брати наші менші

Брати08122017

 

Хазяїн кудись поїхав — і так довго його немає...

Фото Сергія ЛИПКА.

Лінки