Існує чимало народних прикмет прогнозування зими, пов’язаних із життям птахів. Найвідоміша з них — така: якщо птахи відлетіли рано — чекай на холодну зиму. Чи справдиться вона цього року? Про це говоримо з науковим співробітником Житомирського обласного краєзнавчого музею, орнітологом Миколою Весельським.

— Миколо Францовичу, існує багато «пташиних» народних прикмет щодо погоди. Чи варто їм довіряти?

— Треба пам’ятати, що народні прикмети не з’являються на порожньому місці. Люди здавна спостерігали за поведінкою та повадками птахів. Пернаті є досить високоорганізованою групою живих організмів, тож вони яскраво реагують на погодні умови. Насамперед, це обумовлюється можливістю здобувати корм. Приміром, якщо під час похолодання зменшується кількість комах, птахи­комахоїди летять туди, де є пожива.

— А які «сигнали» дає птаство нині відносно прогнозу на майбутню зиму?

— Такі «сигнали» почалися ще наприкінці літа. Згадаймо, що останні дні серпня і вересень у наших краях переважно були хмарними, інколи — з дощами. Та й температура подекуди мала не надто комфортні показники. Тож більшість наших перелітних птахів уже у той період розпочали свої мандрівки на південь. Ця міграція триває і нині — час від часу з’являються окремі особини чи зграйки гостей з північніших широт. На початку жовтня я зафіксував над плесом річки Тетерева зграйку ластівок сільських, які метушливо ловили поживу низько над водою. Інші декілька невеличких груп пролітали над долиною ріки Гнилоп’яті цілеспрямовано — у південному напрямку. Продовжують мігрувати жайворонки, плиски, різні види в’юркових.

— Про що ж свідчить така міграція у цю пору?

— Вочевидь, вона підтверджує давню народну прикмету: «Якщо перелітні птахи полетіли рано — зима буде холодна». Хоча, заради справедливості, слід зауважити — не всі птахи вже зібралися в теплі краї. Окремі види (приміром, чаплі) затримуються до морозів — поки водойми не замерзнуть.

Погода

Веселим олівцем

Кар07122018

— На кого ж ви мене залишаєте?!

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Брати наші менші

Брати0611

У черзі за молочком.

Фотоусмішка Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки