Багато людей уважно прислухаються до прогнозів синоптиків не лише для того, щоб вирішити, що одягнути завтра. Вони переконані, що їхнє самопочуття певною мірою залежить від примх природи. І справді, мінливість погоди нерідко призводить до того, що у декого спостерігаються зміни артеріального тиску (підвищення або зниження), починає боліти голова, «ломити» суглоби, підвищується стомлюваність, з’являються слабкість та інші симптоми проблем зі здоров’ям.

Що ж таке ця так звана реакція на погоду — метеозалежність? Про це розповідає обласний позаштатний невропатолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, кандидат медичних наук Н.Л.Герасимчук:
— Метеозалежність (або метеочутливість) — це залежність нашого самопочуття від змін метеорологічної ситуації (тиску, напруженості магнітного поля, вологості), а також реакція людського організму на ці зміни: зниження чи підвищення працездатності, покращення чи погіршення самопочуття. За результатами досліджень, на метеозалежність страждає від 40 до 80% населення. Не варто думати, що ці симптоми найчастіше проявляються у літніх людей, подібні ознаки можуть відчувати і люди у 30 років.

Впливають на наше самопочуття часто не тільки атмосферний тиск, але й інші явища: зміни вологості повітря та швидкості вітру, коливання температури, а також викликані активністю Сонця магнітні бурі. Не дарма їх називають ще й терміном «космічна погода».

Найбільш метеозалежними є люди, які багато часу проводять у закритому приміщенні; хворі з патологією легень, серцево-судинними захворюваннями; ті, хто схильний до неврозів; мають захворювання опорно-рухового апарату; ревматологічні недуги; люди з низьким артеріальним тиском; пацієнти, котрі перенесли черепно-мозкові травми, оперативні втручання.

Можна перевірити себе на метеозалежність за допомогою тесту:

1. Якщо насуваються магнітна буря чи погіршення погоди, чи відчуваєте ви знесилення, дратівливість, довго не можете заснути?
2. У несприятливі дні у вас з’являються синці під очима, набряки повік чи кистей рук, стоп?
3. Чи помічаєте ви в несприятливі дні головний біль; біль у серці, суглобах, спині?
4. У несприятливі погодні дні ви втрачаєте апетит, відчуваєте дискомфорт у животі?
5. Ваші страждання нетривалі — максимум 2-3 доби?
6. Чи помічали ви погіршення стану здоров’я, повільне відновлення сил після поїздки на відстань понад 200—300 кілометрів, особливо при зміні при цьому клімату?
7. У вас особливе передчуття зміни погоди і ваші прогнози, як правило, збуваються?

За кожну позитивну відповідь поставте 5 балів, за негативну — 0. Якщо результат становить 15 балів і більше, ви — метеочутлива людина. Вам слід приділити підвищену увагу здоров’ю та вжити запобіжних заходів.
У залежності від симптомів та реакції на зміни погоди розрізняють різні метеотипи людей. Якщо, приміром, з’являються дратівливість, безсоння, головний біль, кровотеча з носа, відчуття нестачі повітря, задишка, ваш метеотип — церебральний. У цьому випадку проблеми з самопочуттям викликані тим, що ваша нервова система — розбалансована на фоні несприятливих погодних умов. У крові зростає вміст адреналіну, підвищується артеріальний тиск. Саме це викликає головний біль.

Якщо відчуваєте ниючі болі в ділянці попереку, м’язах, ломоту в суглобах, а шкіру немов поколюють безліч голочок, ваш метеотип — ревматоїдний. З такими симптомами слід якомога швидше звернутися за допомогою до ревматолога. Обстеження допоможе виявити найбільш гострі проблеми і відшукати ефективні методи їх вирішення.

Якщо часто турбують загальна слабкість, зниження тиску, головний біль, серцебиття, підвищена пітливість, ви швидко втомлюєтеся, а під очима регулярно проступають синці й набряки, ваш метеотип — вегето-судинний. У разі поганих погодних умов можливе загострення нейроциркуляторної дистонії за гіпотонічним типом (виникають слабкість, запаморочення, нудота).

Якщо під дією холоду або сонячних променів шкіра червоніє, свербить, на ній з’являються висипання, ваш метеотип — шкірно-алергічний. Причиною висипань і свербежу є гістамін — особлива речовина, що виробляється під дією різного роду геофізичних факторів. Якщо відмовитися від вживання цитрусових, шоколаду, алкоголю і нікотину, то можна істотно знизити ймовірність виникнення алергічної реакції на погодні умови.

Якщо турбують поколювання за грудиною або під лівою лопаткою, задишка, почастішало серцебиття, ваш метеотип — кардіо-респіраторний. У разі виникнення різких змін погоди, особливо якщо вони супроводжуються магнітними бурями, порушується обмін речовин у клітинах міокарда, що призводить до виникнення болю в серці.

Якщо турбують відчуття нестачі повітря, утруднене дихання і різні симптоми бронхіальної астми, ваш метеотип — астматичний. Раптове зниження температури (відразу на 10 градусів) і різкий холодний вітер призводять до виникнення спазмів бронхів. Щоб уникнути ускладнень, слід негайно повернутися в тепле приміщення і скористатися інгалятором. Перед тим, як виходити з дому, не забудьте взяти з собою профілактичні препарати, призначені лікарем.

Визначивши свій метеотип і знаючи прогноз погоди на найближчий час, ви зможете легше переносити ці негативні періоди, дотримуючись наших рекомендацій. Для людей, які багато часу проводять у закритому приміщенні, це — прогулянки на свіжому повітрі, дихальна гімнастика, лікувальні гімнастика та масаж, контрастний душ, тепла ванна, теплий чай на травах; при низькому артеріальному тиску — тонізуючий чай (з лимонником та елеутерококом), натуральна кава, цикорій. Для пацієнтів з підвищеним артеріальним тиском обов’язковими є регулярний постійний прийом гіпотензивних препаратів, заспокійливий чай на травах (м’ята, меліса, валеріана), теплі ванни для ніг. Водночас потрібно відмовитися від вживання тонізуючих препаратів і кави, обмежити вживання рідини та постійно контролювати артеріальний тиск.
Люди із захворюваннями легень повинні чітко дотримуватися правила користування інгаляторами, уникати відвідування багатолюдних місць, місць цвітіння квітів та дерев, запилених місць та територій, де виникають піщані бурі.

Схильним до психоемоційних реакцій радимо бути обережними із заспокійливими засобами, приймати тільки ті, що призначив лікар і ні в якому разі не займатись самолікуванням. При неконтрольованому прийомі препаратів можливі ускладнення у вигляді хвороби Паркінсона, мастопатій, порушень серцевого ритму. Корисним для таких хворих є вживання заспокійливих чаїв на травах, заспокійливі ванни, прогулянки на свіжому повітрі.

Самопочуття пацієнтів з патологією опорно-рухового апарату поліпшать теплові процедури, ванни, розтирання болючих місць мазями без медикаментозного компонента (без диклофенаку, а на основі трав, камфори, ментолу, медичної жовчі).

При різких атмосферних змінах потрібно обмежити навантаження (фізичні, емоційні, розумові); вживання смаженої, калорійної, пряної їжі; виключити вживання алкоголю та його похідних. Однак основу лікування метеозалежності у всіх перерахованих випадках, насамперед, становить здоровий спосіб життя: дотримання режиму дня, праці та відпочинку, раціональне харчування, регулярне фізичне навантаження, загартовування тощо.

«У природи немає поганої погоди» — співається у популярній пісні. Це правильно в тому сенсі, що впливати на погоду ми не здатні, проте можемо пристосуватися до неї та захиститися від її примх.

Підготувала
Аліна РИГУН.
(За матеріалами обласного медичного центру здоров’я
та спортивної медицини).

Погода

Веселим олівцем

Брати наші менші

Брати08122017

 

Хазяїн кудись поїхав — і так довго його немає...

Фото Сергія ЛИПКА.

Лінки