Ми скаржимося нині на літню спеку, повені й урагани, що заливають і руйнують нашу планету, не обминаючи, на жаль, і Україну. Але в старовинних літописах є згадки й не про такі катаклізми та погодні аномалії. Газета «Вінниччина», приміром, подає факти з Хмільницького літопису 380-річної давнини, які записав, очевидно, чернець монастиря. Він повідомив, що на 1637 рік припав «неврожай бардзо великий» та ще й розбійники розгулялися занадто — завдавали людям «великія шкоди». Записи ченця свідчать: жито стало коштувати на чотири злотих дорожче, овес продавали по сім злотих, а «люде їли лист і лободу». Посуха ж усюди панувала, навесні не випали дощі.

Наступного, 1638 року, не вродила озимина, врятували люд від голоду гречка й просо. До того ж, на цей період припали мор і воєнні дії: «На Вкраїні ріки зафарбувалися од крові людської, повні болота трупу ляцького і повні палі трупу козацького», — фіксує літописець. І додає: «Всюди дорожнеча, комори стоять порожні»... До того ж перед Великоднем у 1638 році ще й стався в цих краях землетрус.

Життя наших пращурів, як бачимо, було нелегким. І не тільки в Україні.

Вчені Гарвардського університету змогли вирахувати, коли людству нашої планети довелося найгірше. За їхніми підрахунками, це — 536 рік. Тоді всюди панували голод і холод, бо сталося кілька вивержень вулканів. Сонце сховалося за завісою попелу і «світило, як Місяць». Настало похолодання. У пустелях випав сніг... Півтора року в Європі, Азії, навіть у Китаї (!) Сонце не проглядало на землю й не гріло своїм благодатним промінням. Міграція населення, котре шукало їжі та прихистку, оберталася спалахами епідемій, кровопролиттям, війнами. Наслідки нещасливого 536 року ще довго нагадували про себе...

Нам нині нелегко, а що ж випаде на долю нащадків? Адже глобальне потепління всі плани і прогнози змінює. Крига на Південному й Північному полюсах Землі швидко тане. Через це відбувається, — кажуть вчені, — перерозподіл ваги на планеті. Земля стає легшою і збільшується швидкість її обертання навколо вісі, змінюються частково сезони й клімат. Морської води буде більше, обсяг прісної ж зменшується.

За прогнозами аналітиків, танення льодовиків викличе в найближчі десятиліття затоплення міст. За 30 років перестануть існувати мегаполіси Новий Орлеан та Маямі в США. Можуть потонути і Шанхай, а також прибережні міста Японії, Аргентини, Бразилії. Першою піде під воду, — як передбачають науковці, — Венеція в Італії.

Підтоплення загрожує і вкраїнським містам та селам, зокрема, Херсону, Мелітополю, Бердянську, Маріуполю. Значна частина Криму теж опиниться «на дні». Мине якихось 80 років і більша частина населення півострова змушена буде евакуюватися через загрозу великої води.

 

Брати наші менші

Брати01122017

Пухнаста улюблениця.

Фото Діани ОСОВСЬКОЇ. с. Волиця Андрушівського району.

Лінки