Якщо ви хоч раз купували ґрунт для розсади, то напевно знаходили в ньому невеликі білі кульки. Це — перліт, порода вулканічного походження. Свою назву він отримав від французького perle, що означає «перли». І дійсно, його білі кульки нагадують невеликі необроблені перли.

На дві третини перліт складається із діоксиду кремнію. Ще 6% його складу припадає на воду в зв’язаному стані, решту становлять оксиди калію, натрію, алюмінію, магнію, кальцію і заліза. Щоб отримати з перліту агроперліт (спучений перліт), породу нагрівають до 850-900°С і подрібнюють. Під час нагрівання порода розм’якшується, вода випаровується, утворюючи при цьому мільйони бульбашок, які і є запорукою корисних властивостей агроперліту, що так цінуються садівниками і городниками. Такими властивостями є:

* здатність вбирати вологу і поступово її віддавати;
* теплопровідність, що дозволяє ґрунту не перегріватися;
* екологічність, відсутність у складі важких металів і токсичних речовин;
* здатність не вступати в реакцію з іншими хімічними речовинами;
* рихлість, що дозволяє навіть мокрому перліту не злипатися в одну грудку і, відповідно, не давати грунту перетворюватися на кірку;
* здатність не гнити і не розкладатися;
* непридатність для проживання і харчування шкідників.

В агроперліті (або його суміші з ґрунтом) можна пророщувати насіння, вкорінювати живці й вирощувати розсаду, не боячись цвілі, появи чорної ніжки і гнильних захворювань. Він вбирає воду, а потім поступово віддає її, забезпечуючи паростки лише необхідною кількістю вологи. Щоправда, якщо ви вирішили використовувати чистий агроперліт, без добавок, майте на увазі, що він — стерильний, тож потрібно буде постійно додавати в ємності живильні розчини, інакше паростки просто зачахнуть. Тому краще приготувати ґрунтосуміш, в якій буде 25% агроперліту, 25% — низинного торфу, 25% — перегною і 25% — дернової землі.

Звичайний перліт відмінно підходить на роль мульчі для розсади — він не дає верхньому шару ґрунту в ємностях пересихати і перегріватися на сонці.

Для кімнатних квітів та культур, що вирощуються в кашпо, перліт також дуже важливий. Він застосовується як дренаж, мульча і, найголовніше, — розпушувач і нормалізатор ґрунту. Ґрунтосуміш, в якій є перліту хоча б чверть, не закисляється, не засолюється, у ній не розростаються мохи і лишайники. Крім того, вона не пересихає з такою швидкістю, як зазвичай, а значить, вирішується проблема з нерегулярністю поливів.

Якщо ж у вас є особливо цінні цибулини або саджанці, які ви хочете зберегти до весни, ви також можете скористатися перлітом. Цибулини та бульби укладають в ящик на шар цього матеріалу, пересипаючи так, щоб вони не торкалися одне одного і не виходили на поверхню. У цьому випадку вони не проростуть передчасно, не запліснявіють, не пересохнуть і не постраждають від перепадів температури.

І ще одна користь від перліту. Його добавка в лунку при осінній посадці дерев і кущів забезпечить хорошу зимівлю молодих саджанців. За 3-4 роки гранули перліту розпадуться самі, а до цього будуть служити надійним захистом для тонкого коріння.

Погода

Веселим олівцем

Кар07022020

— У нас — не кухар, а просто маг: він може з учорашніх котлет зробити завтрашні…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Брати наші менші

Брати15092017

«Пасися, овечко, поки тротуар не поремонтували»...

Фото Оксани ЛУК’ЯНЕНКО. м. Житомир.

Лінки