19 грудня розпочнеться цикл Новорічно-Різдвяних свят днем святого Миколая Чудотворця. Днем, якого особливо чекає дітвора, сподіваючись на подарунки, святом, шанованим у християнському світі уже багато віків.

Микола Чудотворець народився у Мирах Лікійських. Ще малим хлопчиною він допомагав одноліткам, причому, робив це так, щоб ніхто не здогадувався, що то — його справа.

А вже дорослим чоловік присвятив себе церкві: утверджував християнство, боровся з язичництвом, за що 319 року був кинутий у в’язницю, де перебував чотири роки. І все ж Миколай продовжував допомагати людям. Бідні вдови, безприданниці, немічні й каліки нерідко знаходили біля свого порогу несподівані подарунки, що допомагали їм у нужді. Любив Миколай підсобляти у справах просвіти, мистецтва і науки.

Наполегливі студенти й працьовиті вчені отримували несподівану фінансову підтримку, а старанні в навчанні, добрі й слухняні діти раділи його щедрим подарункам.
Миколай був дуже простою людиною, жив так, як і його паства. Коли настав кінець його земного життя, йдеться в одній із легенд, «постав він перед Богом: у старій свиті, мотузкою підперезаний, чоботи — в болоті, руки — в грязюці...

— Де ти був? — запитав Бог.

— Допомагав мужикові воза з багна витягнути».

Отак у народній уяві святий Чудотворець завжди поставав ратаєм і сівачем, помічником усіх нужденних.

За добрі діла Всевишній визначив Миколаю вічне духовне життя, запитавши, в чиєму образі він бажає приходити до людей? Миколай відповів, що дуже хоче приходити в день свого народження, 19 грудня, втілюючись в образи добрих чоловіків; із подарунками для дітей, які протягом року були працьовитими, чемними, добре навчалися, допомагали батькам.

Помер Святий Миколай 342 року й був похований у церкві в Мирах (Демре) на території сучасної Туреччини. 1087 року італійські купці перевезли мощі святого до Італії, де й по сьогодні вони знаходяться в крипті базиліки Св. Миколая в місті Барі.

За останні 70 років було кілька спроб реконструювати обличчя святого по черепу. Реконструкція показала, що Миколай був дуже хворобливою людиною. У нього були пошкоджені суглоби, хребет і кістки грудної клітини, що свідчить про те, що він був у в’язниці й пережив тяжкі тортури. Зріст святого — 168 сантиметрів, обличчя було з високим лобом, випнутими вилицями та підборіддям. Також було визначено, що образ Чудотворця, зображуваний на іконах, уповні збігається з його реконструйованим виглядом.

Миколу Чудотворця іще донедавна уособлювали з Дідом Морозом, який приходить до нас узимку в білих шатах. Проте з легкої руки менеджерів компанії «Кока-Кола», які перевдягли Святого Миколая в червоні шати, він став символом компанії і прообразом Санта Клауса.

В Україні свято Миколи відзначалося завжди гучно і весело: з піснями, музиками, своєрідними обрядовими дійствами та забавами, коріння яких сягає дохристиянських часів. У різних місцях вони мали різні назви: обходження дворів, миколаївські колядки, миколаївські скрипники (змагання музик), водіння «кози» тощо. Влаштовувалися заздоровні обіди на честь Миколая Угодника з ритуальними пивом та медом. Цього дня чекали на «полазника» — чоловіка, який першим увійде до хати, що віщувало багатство й щастя протягом року. Але раніше через подвір’я мав пройти господар — дати худобі їсти й привітати її словами: «Дай,

Боже, добрий день, щоби худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю дружиною!». Прийшовши цього дня з церкви, господар брав миску зі свяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача з різного зілля і йшов кропити господу, худобу, збіжжя, примовляючи: «Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!».

У народних віруваннях Чудотворець боронить людей від стихійного лиха, є опікуном сиріт і тварин, покровителем мореплавців. Чорноморські рибалки завжди брали з собою ікону Миколая.

Зрозуміло, що свято Миколая в Україні є особливо бажаним дитячим святом. За традицією, в ніч із 18 на 19 грудня Святий Чудотворець приносить дітям подарунки, що звуться «миколайчиками». І саме діти цього дня співають відому народну пісню:

Ой, хто-хто Миколая любить,
Ой, хто-хто Миколаю служить,
Тому святий Миколай
На всякий час помагай,
Миколай!