Назва села Дениші (яке входить до складу Тетерівської ОТГ) відома багатьом в нашій області та за її межами. Хтось чув про тутешні руїни замку «цукрового короля» Терещенка, хтось — про сусідній Тригірський монастир та мальовничі скелі, інші — про однойменний санаторій… Але насправді історія села є набагато ширшою за ці стереотипи. Зібрати всі відомі дані про минуле та сьогодення Денишів вдалося уродженцю села Олександру Бурківському, генерал-лейтенанту Збройних Сил України. Понад 35 років він віддав службі у війську, потім тривалий час працював у Київській міській державній адміністрації. А задум написати історію рідних Денишів, як зізнався нам, виношував з юних літ.

«Грунтовна праця над книгою зайняла три роки, — розповів упорядник книжки. — Інформацію я шукав у бібліотеках, архівах, довідковій та краєзнавчій літературі, в мережі Інтернет. Окремі розділи книги допомогли створити мешканці Денишів — педагоги місцевої школи, колишній голова колгоспу та археолог-любитель. Велику допомогу надала Тетерівська ОТГ та її голова Валентина Ільницька».
Книга має назву «Дениші. 1559 — 2019. Історико-краєзнавчий нарис». Її появу було приурочено до нещодавнього ювілею села — 460-річчя. Адже саме у 1559 році Дениші вперше згадуються у письмових документах — під назвою Денешевичі.

Гортаючи сторінки цього своєрідного «літопису», допитливий читач знайде чимало цікавої й навіть унікальної історичної інформації. По те, що в різні епохи Денишами володіли польські аристократичні родини: Тишкевичі, Бржозовські, Білінські, Дзялинські, Стадницькі… Про роботу місцевих чавуноливарного і цегельного заводів. Про долю унікального маєтку цукрозаводчиків Терещенків, який був збудований перед революцією 1917 року — і невдовзі нещадно розграбований та зруйнований. Про героїчне місцеве підпілля, яке діяло в селі у роки Другої світової війни. Про топонімічні назви окремих місцевостей Денишів та їх історію.

В книзі детально описано не лише історію села від XVІ століття до сьогодення, а й особливості навколишнього унікального рельєфу, рослинний і тваринний світи, історію освітніх закладів, Тригірського монастиря та санаторію. Не забуто й видатних земляків, описані місцеві народні свята, і навіть проаналізовано згадки про Дениші в живописі, літературі та кіно.
«Відтак це не лише перша книга про Дениші в його історії, а й найповніше зібрання всіх цікавих фактів про село», — зауважує Олександр Бурківський.

Проведена авторами дослідницька робота воістину є титанічною. Далеко не кожен обласний центр має настільки грунтовно досліджену історію, яку тепер отримали Дениші — 250 сторінок, 209 фотографій. Представлення книжки своїм землякам її упорядник провів у Денишівській школі. Екземпляри унікального видання отримали заклади освіти та культури Тетерівської ОТГ, а також герої окремих публікацій книги й ті, хто допомагав документами та фотографіями у її створенні.

 

Погода

Веселим олівцем

Кар26052020

— Вони сказали, що камуфляж мене повнить…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Лінки