Без снігу, але з підсніжниками. Фото Володимира СОБОЛЯ.
Без снігу, але з підсніжниками. Фото Володимира СОБОЛЯ.

Нинішній тиждень — останній перед великим передпасхальним постом, під час якого, за християнським звичаєм, належить утримуватися від надмірних наїдків і веселощів. І тому Масляний тиждень, або Сиропустна неділя, що припадає цього року на 24 лютого — 1 березня, дає можливість іще й поласувати смакотою і повеселитися досхочу, бо нарешті зиму відзимували й час зустрічати весну. Недаремно головним атрибутом Масляної є золотий млинець — символ Сонця. А ще — солом’яне опудало, яке буде спалене у неділю.

Особливістю всього тижня є гостини й пригощання рідних і друзів. Тож у перші три дні прибирали в домівках, щоб гості приходили як на свято. Господині частували гостей варениками і млинцями. Алкоголь, м’ясо, «важкі» наїдки не подавалися. Хоча, як розповідає народознавець Олекса Воропай, у деяких регіонах звичай піднімати чарочку за щастя і здоров’я був.

У давнину кожен день Масляного тижня мав своє призначення. В понеділок пекли млинці для домашніх, причому, перший млинець подавали якомусь біднякові, щоб пом’янув мертвих. Молодь робила цього дня солом’яне опудало.

У вівторок — загравання, коли дівчата пригощали одна одну млинцями. В середу пригощали ними гостей. Молодь розважалася в своєму товаристві, а заміжні жінки — у своєму. Весь цей тиждень вони справляли «колодки». З ними пов’язана вже призабута традиція обмотувати невелике поліно чи палицю полотном, стрічками. Її клали на стіл, за яким молодиці причащалися. У понеділок жінки ходили по домівках, де були дорослі хлопці чи дівчата, прив’язували таку колодку їхнім матерям до ноги, як покарання за те, що не оженили синів та не повіддавали дочок до Масляної. У четвер на веселощі збиралися компаніями господині, молодь влаштовувала розваги — кулачні бої, стрибання через вогнище як на Івана Купала. У п’ятницю був день частування тещі: зять пригощав тещу, а теща — зятя. У суботу кликали родичів, пригощали їх та обдаровували подарунками. Погулявши отак цілий тиждень, жартома казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала, — якби ж тебе сім неділь, а посту — одна!».

Останній день Масляної — Прощена неділя. Віруючі люди йдуть до церкви, щоб покаятися у гріхах. Прийнято просити прощення у всіх, перед ким відчуваєш провину, навіть у дітей. Ходять також на цвинтар, щоб і померлі родичі простили.

У неділю примічають: який день на Прощення, такий буде й на Великдень.