Фото Миколи ВЕСЕЛЬСЬКОГО.
Фото Миколи ВЕСЕЛЬСЬКОГО.

Для більшості з нас пінгвіни — далекі екзотичні птахи з Антарктиди, бачені лише по телевізору або на картинці. Але є в нашій області людина, яка з повним правом може назвати себе щирим другом пінгвінів. Це орнітолог із Житомира Микола Весельський, який у період з 2013-го по 2018 рік тричі був учасником антарктичних експедицій на станції «Академік Вернадський» (його розповідь про роботу в Антарктиді ми нещодавно публікували).

Микола Францович є не лише знаним в країні орнітологом, дослідником Антарктиди та професійним музейним працівником. Він має ще й звання майстра народної творчості з малювання та різьблення. Тож і в експедиції до Антарктиди брав з собою фарби, пензлики та різці. А окремим блоком його творчості стала ціла галерея зображень пінгвінів, зроблених за власними спостереженнями за цими птахами.

«Біля нашої антарктичної станції мешкають пінгвіни виду віслюкові, — розповів «Житомирщині» Микола Весельський. — Трохи далі, на сусідньому архіпелазі, — аделі. Представники цих двох видів були моїми найчастішими «натурниками».

Я примощувався на камінець з аркушем паперу й гелевою ручкою буквально за 2-3 метри під пінгвінів. І впродовж цілої години робив замальовки. А птахи зовсім не лякалися мене — мовби допомагаючи, нерухомо стояли подовгу».

Після таких «пленерів», уже у своєму кабінеті на антарктичній станції, майстер вдосконалював малюнки, додавав відтінки та кольори фарбами — і в результаті створив цілу «портретну галерею» пінгвінів. Окрім цього, «пінгвінову» тему Микола Францович розвинув ще й у невеликих фігурках, вирізьблених з дерева.
«Використовував у якості матеріалу де­рев’яні відходи пакування, — пояснює він. — На стацію надходять вантажі з Аргентини, упаковані в риштування з тамтешніх порід дерев. Одна з них — аргентинський бук. Ось із нього я й вирізав фігурки пінгвінів. Так з’явилися дерев’яні імператорські пінгвіни, аделі та віслюкові».

Із кожної антарктичної мандрівки Микола Весельський привозив до Житомира своєрідну міні-виставку, присвячену пінгвінам — замальовки, малюнки, картини, фігурки з дерева. Ця його колекція й справді є унікальною. Адже навряд чи хтось ще в нашій країні має стільки зображень пінгвінів, зроблених з натури в умовах суворого і далекого Антарктичного континенту.