Фото авторки.
Фото авторки.

 

Нещодавно до міста Ред Діра, що в провінції Альберті, Канада, завітали двоє мандрівних музикантів з України: бандурист, композитор американського походження Юрій Фединський та керівник фольклорного гурту традиційної музики «Буття» Олег Бут. Вони представили в приміщенні Української греко-католицької церкви імені Святого Володимира для місцевої української діаспори освітницьку програму «Загублені інструменти України»: лекцію, концерт, виставку і презентацію українських народних інструментів — бандури, кобзи і торбану.

Юрій Фединський — неординарна особистість хоча б тому, що, народившись і отримавши освіту в США, вирішив повернутися на батьківщину своїх предків, на Полтавщину. Він з дитинства захоплювався грою на бандурі, тож в України вирішив навчитися виготовляти українські народні інструменти і продовжувати займатися музикою. Після кількох невдалих спроб йому вдалося розпочати шлях не лише як музиканта і композитора, а й народного майстра. У своїй лекції

Юрій Фединський розповідає про походження і становлення бандури, кобзи і торбану як народних інструментів.

У свою чергу, Олег Бут розповів історію троїстих музик, пояснив, як відрізняються їхні стилі гри залежно від регіонів України. Обидва музиканти зачарували публіку грою на бандурі, кобзі та скрипці. Олег Бут провів майстер-клас з українського народного танцю. Він заявив, що для того, аби зупинити «вимирання» українського танцю, потрібно його знову почати танцювати — просто для себе, в колі друзів, не турбуючись про те, що ви — не професійний танцюрист.

«Кобзарі мандрують не туди, куди їх запрошують, а куди вважають за потрібне. Наша мета — навчити українську діаспору тому, що таке справжній український фольклор: танці, співи, музика,» — пояснив Олег Бут. Мандрівні кобзарі мають на меті відвідати українські діаспори по всій Канаді, тож у їхньому списку — не лише провінція Альберта, а й Саскачеван, Манітоба, Онтаріо та Британська Колумбія.