Фото Любові СИДОРЕНКО.
Фото Любові СИДОРЕНКО.

У Житомирському обласному літературному музеї відкрилась виставка картин, які наповнені потужною енергетикою та духовною глибиною. І це не дивно, адже відвідувачам пропонується своєрідне «паломництво» на Святу Гору Афон. Житомир став тринадцятим містом України, куди Василь Красьоха привіз свої незвичайні роботи.

Василь Красьоха — заслужений художник України, родом із Волинської області. Нині проживає у Києві. Митець постійно експериментує, поєднує нове із набутим досвідом. У творчому доробку Василя Андрійовича — більше тисячі робіт. Його картини зберігаються у фондах Міністерства культури України, музеях та приватних колекціях в різних країнах світу — Росії, Німеччині, Польщі, Японії, США.

Завдяки спонсорській підтримці торік Василь Красьоха двічі побував у Греції на горі Афон, намалював усі двадцять монастирів Святої Гори. Монахи художнику допомагали: показували свій монастир, найкрасивіші куточки та краєвиди. Як виняток, йому дозволяли перебувати в обителі дві доби, тоді як іншим прочанам — лише одну. На місці Василь Красьоха робив невеликі етюди, які згодом доопрацьовував у Києві. Він змальовував будинки, цікаві місця, внутрішні інтер’єри.

Наприклад, зобразив джерело, з якого, за легендою, пила воду Богородиця. Не обминув увагою і сцени із побуту монахів, їхні портрети. Відкриває виставку картина «Велика Лавра» або Лавра Святого Афанасія. Це найбільший храм та перший в ієрархії. Заснований в Х сторіччі. Як і в кожному з монастирів, там зберігаються християнські реліквії. Додають інформації невеличкі довідки під кожною із картин.

На виставці «Афон живописний» представлено сорок сім робіт. Серед них — один натюрморт, який митець подарував музею. На відкриття експозиції завітали представники всіх православних конфесій Житомира.

До речі, Свята Гора Афон населена тільки монахами. Це справжня «чернеча республіка» із двадцяти монастирів. І, попри політичні перевороти і чотиривікове мусульманське панування в Греції, Афон залишився хранителем православної віри. Це — світ без жінок, мирської суєти і вічних проблем. Святий Миколай Сербський так говорив по Афон: «Свята Гора — це царство без корони, держава без війська, земля без жінок, багатство без грошей, мудрість без школи, кухня без м’яса, молитва без перерви, зв’язок з Небом нерозривний, похвала Христу без утоми, смерть без жалю». Тут, як і тисячу років тому, присутні тиша, неспішність і канонічний порядок.

Відчути атмосферу Афону в Житомирському обласному літературному музеї можна до лютого місяця. Далі картини поїдуть Україною. В планах художника — протягом року відвідати всі обласні центри нашої держави.

Погода

Веселим олівцем

Кар07052021

— А що робити? Діти й онуки не їдуть, а садити треба!

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Лінки